| PisiGirlForYou a întrebat:

Cum imi calculez media generala? Termin anul si vreau sa aflu daca iau premiu sau mentiune.

Răspuns Câştigător
| danyk7 a răspuns:

Media generala
a+b+c / 3
adica : 5+8+9 imparti la 3=> 22 impari la 3 = 7, 3

depinde cite note ai...dai ai 6 imparti la 6... daca ai 12 imparti la 12
exemplu: 7+8+6+6+9+10 = 46/6 =8
Funda?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Veronici a răspuns:

Pai intai faci media pe sem 1 (aduni toate mediile si le imparti la 15..cu tot cu purtare) apoi faci la fel si pe sem 2 si dupa aduni media de pe 1 cu media de pe 2 si le imparti la 2 si asta e media generala:d

| Kokoandreea a răspuns:

Intai faci media la fiecare materi si de pe sem 1 si de pe sem 2 aduni mediile de pe semestre si le inparti la cate amteri ai

| RobertRdV a răspuns:

Media generala anuala este egala cu media aritmetica a mediilor generale la fiecare materie de ex :
daca la matematica ai pe primul semestu media 9 si pe al doilea ai 10 atunci media generala la matematica va fi 9.5 nu se rotunjeste si faci asa la fiecare materie