| anca_2642 a întrebat:

Cum imi dau seama daca un pronume este reflexiv sau personal?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pronumele reflexiv este atunci cand actiunea este suportata de cel care o face:ma spal(pe mine ma), se imbraca(pe sine se). Daca zic il imbrac; eu fac actiunea, dar altcineva o suporta, deci e pron personal. Daca zic ma imbraca, iar personal, deoarece eu suport actiunea, dar altcineva o facewinking. Sper ca te-am facut sa intelegi, mare atentie la profesor data viitoare si nu te teme sa-i spui daca nu ai inteleswinking.

12 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ce este reflexia, imaginea in oglinda. A spala-a se spala; a plinge-a se plange; a plimba-a se plimba

| IO.oanaa <3 a răspuns:

Daca Subiectul este la aceeasi persoana cu pronumele => reflexiv
Subiectul nu e la aceeasi persoana cu pronumele => Personal

De ex. Eu ma spal - e reflexiv
Ea ma spala - e personal

Sper ca ai inteleshee hee

| Lora_6439 a răspuns:

Pronumele reflexiv este atunci cand cineva face o actiune care are efecte asupra lui: se spala, ma imbrac, isi prinde (parul) etc. Se si ma sunt pronume reflexive. Pronumele personal este cel pe care il stim toti: eu, el, ea, tu, noi, voi ei, ele. Sau pronumele personal de politete: dumneavoastra, dumneata etc. Si ca exemple: Eu mananc. Deci da, eu sufar, dar nu ma mananc pe mine, ci pur si simplu mananc. Tu plangi. Deci nu te plangi, ci pur si simplu plangi. Mai pe scurt, pronumele reflexive sunt: ma, te, se, ne, isi.
Uite citeste si aici
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pronume

| Anduciu a răspuns:

Simplu:daca verbul si pronumele au aceeasi persoana si acelasi numar, pronumele e reflexiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu placerewinking. Ma bucur mult ca te-am putut ajutawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pronumele reflexiv este atunci cand acel pronume de exemplu ma duc; ma se acorda cu duc atunci e pronume reflexiv mai simplu de atat nu gasesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoana verbului este identica cu persoana pronumelui, actiunea se rasfrange asupra subiectului. Ex: Eu ma pieptam iar persoana a 3 -a are forme proprii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pronumele este reflexiv daca are acelasi nr. si persoana cu verbul pe care-l insotesc. Ex:Eu ma imbrac.

| anca_2642 explică:

Multumesc mult Katya. love struck.

| anca_2642 explică:

Multumesc tuturor :X

| silentmaster a răspuns:

Daca pronumele se acorda in numar si personana cu predicatul, atunci este reflexiv.

Alte răspunsuri