| Tudora_Adi_1991 a întrebat:

Cum imi pot da seama cand un pronume este personal sau reflexiv?

Răspuns Câştigător
| Roxana2567 a răspuns:

Pronumele reflexiv este atunci cand actiunea este suportata de cel care o face:ma spal(pe mine ma), se imbraca(pe sine se). Daca zic il imbrac; eu fac actiunea, dar altcineva o suporta, deci e pron personal.

2 răspunsuri:
| AdElA96 a răspuns:

In primul rand datorita formelor pe care le au, pronumele personal:eu,tu,el,ea, noi, voi, ei, ele astfel sunt desemnate persoane, animale sau lucruri. Iar pronumele reflexiv tine locul obiectului: pe sine, siesi, se, isi, ma, acestea sunt formele.

| puscahoreangaion a răspuns:

Pronumele reflexiv inlocuieste obiectul caruia i se exercita in mod direct sau indirect actiunea unui verb iar pronumele personal desemneaza persoane animale sau lucruri bafta! 1