| Xlove64 a întrebat:

Heii
Cum imi dau seama ca un pronume e reflexiv si nu personal
De ex la pers I la forma neacc la cazu Ac e,, ma, m-,, si la pron pers si la reflexiv
Asa ca in context, propozitie eu cum imi dau seama ca e personal sau reflexiv?
Funda

Răspuns Câştigător
| Justdreams a răspuns:

Poi pronumele reflexiv are aceeasi persoana cu verbul. De exemplu: M-am dus la tine "m-"=pronume reflexiv pentru ca are aceeasi persoana cu verbul. sau M-ai prins de mana. aici "m-"=pronume personal pentru ca nu are aceeasi persoana cu verbul (vb e la pers a2-a ) fundabig grin?

1 răspuns:
| Bianca_Alexandra_1995 a răspuns:

Ca sa fie pronume reflexiv trebuie sa aiba numarul si persoana la fel ca cea a verbului happy