Întrebare recomandată | AlexandruIulian69 a întrebat:

Cum imi imbunatatesc engleza? Ma refer la accent. Pentru ca prietenul meu american crede ca-s analfabet...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Urmareste multe filme in engleza americana. Cu toate astea, nu vei avea niciodata accentul lor 100% (doar daca te muti acolo ani buni). Daca se ia de tine numai pentru accent, mi se pare exagerat. Cred ca la mijloc sunt si incalcari ale limbii engleze (vocabular, gramatica), pentru care esti taxat (poate pe nedrept, pentru ca nimeni nu e perfect).
Iti poti face un cont pe Duolingo, un site care te ajuta gratuit sa inveti engleza, cu asistenta in limba romana. Simplu, interactiv, pe intelesul tuturor! happy

| CuriousStuff a răspuns:

Si in USA exista cateva zeci de accente, si nu sa poti sa-ti insusesti unul decat daca o sa locuiesti acolo cativa ani/zeci de ani. Ca sa inveti engleza singurul lucru care trebuie sa-l faci este sa practici, sa vorbesti cat mai mult. Doar asa se poate invata o limba straina.

| Staind a răspuns:

Prietenul tau american stie romana?
Usor cu arfele de 'murica!

| Andrei101010 a răspuns:

Prietenul asta al tau american stie o alta limba straina pe langa cea materna? E usor sa zici asta cand tu stii limba foarte bine(fiind limba ta materna).E chiar nesimtit.Eu nu l-as avea ca prieten.

| karateislife a răspuns:

Poți face exerciții de listening