| anonim_4396 a întrebat:

La franceza, cum formez perfectul compus la un verb pronominal ( ex. se regarder )? Am cautat si in manual si nu am nici un exemplu sadcrying Stiu ca e verbul a avea/ verbul a fi + participiul verbului de conjugat, dar nu stiu la verbele cu „se" la inceput...Imi dati va rog un exemplu? Nu faceti misto :X

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hellohappy. Je m'ai regarde(cu accent pe ultimul "e"), tu t'as regarde, il s-a regarde, etc, pentru ca passe compose(perfectul compus)este format din verbul etre(a fi) sau avoir(a avea) la indicativ prezent +participiul verbului de conjugat.Verbul "etre" il folosesti la passe compose doar daca celalalt verb este verb de miscare. Sper ca te-am ajutat cat de cat.

| Ancu4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este corect deloc. Verbele pronominale se conjuga intotdeauna cu etre.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vad ca ai dat deja o funda, dar raspunsul acela e TOTAL gresit.
Perfectul compus la verbele pronominale se formeaza NUMAI cu auxiliarul être si, bineinteles, in cazul asta, se face acordul participiului.
De exemplu, verbul "se laver" se conjuga astfel la perfectul compus:
Je me suis lavé
Tu t'es lavé
Il s'est lavé
Elle s'est lavée
Nous nous sommes lavés
Vous vous êtes lavés
Ils se sont lavés
Elles se sont lavées
Inca o data: toate verbele pronominale se conjuga cu être.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt km tot pe acolo la scoala pai participiul verblui e regarde cu accent pe ultimu e pentru. ca e vb de gr 1 si de ex pentru eu:je me regarde cu acc pe ultimu e (da nu-s sigura ca regarde e pronominal)...mrg si la prs a 2 a tu te regarde, il se regarde, nous nuos regarde, vous vous regarde toate cu acc pe ultmul e big grin sper ca ti-am fost de ajutor spor la trebuie happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nous nous regardons, inlaturi er si pui terminatile specifice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Der pentru parler punem si'ai sau je m'ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da naspa esti

| costel011 a răspuns:

Hello. Je m'ai regarde(cu accent pe ultimul "e"), tu t'as regarde, il s-a regarde, etc, pentru ca passe compose(perfectul compus)este format din verbul etre(a fi) sau avoir(a avea) la indicativ prezent +participiul verbului de conjugat.Verbul "etre" il folosesti la passe compose doar daca celalalt verb este verb de miscare. Sper ca te-am ajutat cat de cat

| Stoenyca_Danyel_1985 a răspuns:

Nu stiu nimic