| Marius20 a întrebat:

Cum iti imaginezi ca ar arata Raiul?

24 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Imi imaginez Raiul ca pe cea mai frumoasa zi de vara traita, undeva la munte, la marginea unui lac, cu flori minunate si padure de brad..., cu toti cei dragi alaturi, cu briza placuta plimband norisori albi pe cer... Raiul mi se pare o stare de spirit... de aceea se spune ca poti avea Raiul pe pamant. Sunt complet de acord.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nimeni nu vrea sa moara, dar toti vor sa ajunga in RAI!
-gradina EDENULUI- cum e descris in BIBLIE...si unde, in descriere, se specifica despre RAI, ca ar fi fost un loc minunat pe pamant!
Cum o fi, daca o fi... oricum nu e cum ni-l imaginam fiecare, in felul sau...
Pentru mine, ar fi un loc in care toti oamenii sa fie fericiti, sa traiasca in pace si bunaintelegere unii cu altii, sa nu fie boli, sa nu fie invidie, sa nu fie foame, suferinta.etc

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Mai rau decat arata lumea acum sigur nu arata! Deci e un loc cu multa verdeata, liniste... fara magda ciumac, tolea, diaconescu, elodia, mamaia porno...etc...Sa speram ca o sa ajungem acolo!laughing

Bula
| Bula a răspuns:

In anii "80 a fost un banc cu "iadul socialist"...
Cand a fost smoala nu a fost gaz; cand a fost gaz, fochistul a fost plecat in concediu; cand a fost si fochistul, s-a gaurit cazanul etc. Cand au fost toate, a venit un decret de reorganizare... si toata lumea ajunsa aici era fericita!
Dar vremurile s-au schimbat, a venit "democratia".
Si ma tem ca, daca acum totii umbla la biserica (in locul sedintelor de partid), s-ar putea ca Raiul sa fi suferit asemanator.
Doara tot aceeasi persoane au ramas, numai povestea s-a schimbat.

cristian
| cristian a răspuns:

Atata vreme cat nimeni nu s-a mai si intors de acolo trebuie sa fie super misto.Pa cuvant.

| LuS[z] a răspuns:

O PARTE DIN RAI E SI PE PAMANT DOAR CA MAJORITATEA NU O VAD...

| borsec a răspuns:

Imi imaginez ca ar fi un mare Spa...

| DenissaDeea a răspuns:

Cred ca frumos! Cred ca e mai bine decat traim noi acumsadORI CUM NU CRED CA STIE NIMENI ASTA DACA E FRUMOS SAU URAT, BINE SAU RAU )!

| mihalitza a răspuns:

Fiecare isi imagineaza raiul ca pe un loc unde ar fi fericit; si locul asta cred ca difera de la individ la individ...Eu, de exemplu, de cite ori ma aflu in mijlocul naturii nealterate de om gindesc:cred ca am murit si am ajuns in rai!

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

Se spune ca raiul nu poate fi descris in cuvinte.Strazile nu-s din beton poluat ci din mii de cristale,iubire gasesti oriunde vrei,prietenie, intelegere, pace.Se mai spune ca in rai dragostea,pacea,mila,prietenia, intelegerea, respectul, recunostinta si binefacerea stateau la masa impreuna cu Hristos.Toate se intelegeau de minune doar doua stateau retrase.Acelea erau binefacerea si recunostinta. Apoi Hristos le-a intrebat:"Voi de ce nu vorbiti?"iar ele au raspuns tongueai nu ne-am intalnit prea des". Sper ca ati inteles concluzia.

| carmen_5367 a răspuns:

Nu as vrea sa imi imaginez raiul daca as ajunge in iad as fi deceptionata!happy

| Marius20 explică:

@ notme : imi imaginez Raiul tipic... liniste, multa iarba verde, ingerasi, etc happy

| LPCTSTR a răspuns:

Ca o minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raiul... o campie cu florii pasari oameni transformati in ingeri casute pentru ingeri si nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raiul?
il gasesti decris in Apocalipsa 21:10-27
si raiul nu este aicea pe pamant
Dumnezeu a vrut sa sadeasca raiul pe pamant dar din cauza pacatului de la Adam adica din cauza pacatului raiul nu mai e pe Pamant
daca vrei sa ne confruntam parerile cautama pe id
zeno_poca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa zic ...este foarte frumos, minunat...este o frumusete ce nu se poate descrie...strazile sunt de aur si palatul cred ca este din cristal sau aur sau rubine nu stiu ...si nu conteaza din ce este ca tot este frumos acel loc...nicaieri nu o sa vezi o frumusete ca in rai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm... Ei bine eu i-mi imaginez raiul ca find infelul urmator:
O campie verde cu flori langa un lac, si i-mi imaginez ca acolo va fi si Dumnezeu si va sta cu noi cate odata. Iar i-mi imaginez ca vom primi camasute de noapte albe lejere, dar nu neaparat frumoase ci simple. Dar raiul va vii pustiu daca mama nu va merge cu mine acolo dar poate Dumnezeu i-mi va alina dorul mamei, dar eu cred ca va merge si mama in rai! Cel putin asa sper si cred! Dar stati ce tot spun ca mama poate nu va fi cu mine acolo, poate nici eu nu voi fii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raiul arata exact asa cam til imaginezi. asa zicea bunica mea R. i. p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu imi imaginez ca Raiul arata frumos, mai frumus ca pe pamant si vreau sa ajung acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raiul este locul in care omul se simte fricit chiar daca nu are cea ce isi doreste, se simte fericit ca este aproape de Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te dracul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca raiul este locul unde nu putem ajunge asa usor, locul unde credinta si iubirea neconditionata atinge extremul. Acolo unde putem visa la o lume mai buna. De multe ori oamenii asteapta fericirea ca pe un cadou dar din pacate ei nu inteleg ca adevarata fericire vine doar din interiorul sufletului nostru.Linistea pe care o traiesti atunci cand daruiesti cuiva ceea ce iti place tie e mult mai mare decat orice altceva din lumea noastra pamanteana. si cand vei ajunge sa asculti de altii ca de tine insuti, sa dai in schimb mai mult decat ai primit si sa acorzi lumii iertare si iubire.vei cunoastea calea catrea adevarata dragostea. si cand vei afla ca toata puterea sta doar in mainile tale atunci te vei indrapta catre adevarata poarta a raiului, acolo unde dragostea si fericirea nespusa se imbina dandu-ti tie pe masura bunatatii tale...viata vesnica.

| oanawww45 a răspuns:

Raiul arata exact asa cam til imaginezi. asa zicea bunica mea R.i.p

| alin888 a răspuns:

Eu cred ca este frumos minunat si un palat facut din aur si straluceste si sunt oameni inbracati in alb si se bucura vorbesc cu dumenezeu si ii multumeste ca iau iubit si atat de mult iubeste dumnezeu lumea ca si-a dat fiul pentru pacatele noastre si acolo zboara ingeri pe cer su te pazesc