| gadyel a întrebat:

Cum pot afla o cateta stiind doar unghiurile si cealalta cateta

Răspuns Câştigător
| sebipopescu1 a răspuns:

Aplici tangenta la unghiul opus catetei pe care o stii sau la celalalt, depinde de valoarea unghiului cum iti vine mai usor.

| gadyel explică (pentru sebipopescu1):

Ai putea fi mai explicit eventual si cu un exemplu?

| sebipopescu1 a răspuns (pentru gadyel):

De exemplu ai un triunghi dreptunghic cu celelalte 2 unghiuri sa zicem de 45 de grade. aici e simplu, pentru ca este isoscel si cealalta cateta este egala cu cea pe care o stii

alt exemplu un unghi este 30 si altu este 60
aici exista doua modalitati de rezolvare
prima cum ti-am zis eu adica aplici tangenta de 30 sa zicem care este
cateta opusa pe cateta alaturata unghiului, iar tangenta de 30 o iei din tabelul de valori al tangentei, este 1 / radical din 3 si de acolo scoti cateta

o alta rezolvare ar fi sa folosesti faptul ca acea cateta opusa unghiului de 30 de grade este jumatate din ipotenuza
in caz ca este vorba despre cateta pe care o stii este foarte simplu pentru ca ipotenuza este dublul ei si dupa aplici pitagora pentru cateta ramasa
daca este vorba despre cateta pe care nu o stii o notezi cu x si ipotenuza va fi 2x si aplici pitagora si iti va da o ecuatie in functie de x si il scoti de acolo