| danielutzudani a întrebat:

Hei utilizatori TPU cum pot afla o cateta stiind doar o ipotenuza?
Am nevoie urgent! Va rog.

Răspuns Câştigător
| DoamnaGărgă a răspuns:

Daca e triungi dreptunghic isoscel, prin teorema lui pitagora.

| danielutzudani explică (pentru DoamnaGărgă):

Stiu dar imi spune doar o latura

5 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Nu poti. Iti mai trebuie ceva date. Un unghi, ca sa poti aplica teorema catetei, o informatie, (de ex. ca e triunghi dreptunghic isoscel), ceva...

| Denis_Ionescu_1995 a răspuns:

Cateta la patrat egal cu ipotenuza la patrat - cateta la patrat

| crissu0306 a răspuns:

Pai este imposibil...trebuie sa stii cat are o cateta ca sa poti aplica teorema lui Pitagora.cred ca problema este gresita.

| crissu0306 a răspuns:

Prin teorema lui pitagora, dar trebuie sa stii cat are o cateta, pentru ca altfel nu poti... daca ai doar ipotenuza nu te ajuta la nimic.