| trvxzen a întrebat:

Cum se face un plan de compunere pentru a demonstra ca un text este opera epica?

1 răspuns:
| Th3utz a răspuns:

In general trebuie sa incepi asa:
-Opera, scrisa de, apartine genului epic deoarece autorul isi transmite sentimentele in mod INDIRECT prin intermediul actiunii si a personajelor.
-Spui ce specie literala este apartinand genului epic: nuvela, schita, fabula, balada etc. si ce ste ea. Exemplu : Opera ( numele ei) este o nuvela deoarece (definitia nuvelei), care apartine genului epic.
-Fiind o opera epica modul predomnant de expunere este ( ) impletit cu...( modurile de expunere pentru operele epice sunt: naratiunea, descrierea si dialogul alegi in functie de opera).
- In final : Conform argumentelor specificate ulterior, putem concluziona spunand ca opera apartine genului epic.
Eu asa fac. Sper ca te-am ajutat! Bafta! funda?puppy dog eyes