| Blondiii67 a întrebat:

Cum pot intelege mai bine istoria? Funda celui mai rapid si bun raspuns..Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Rakanishuu a răspuns:

1. In primul rand sa te obisnuiesti cu termenii. Ma gandesc ca sunt multi termeni pe care nu-i cunosti. La fiecare cuvant pe care nu-l stii il cauti in dictionar; dar imediat ce ai dat de el, nu cand termini fraza/textul/pagina.
2. Dupa ce ai aplicat primul pas, incerci sa-ti imaginezi momentele luptelor, povestirilor etc.
3. Citeste ordonat. Adica, nu citii o povestire despre vikingi si dupa sa treci la una despre romani. Incearca sa termini o idee in momentul in care te-ai gandit sa o incepi. Dupa o sa ai capul varza.
4. Daca vrei sa intelegi mai bine istoria, trebuie sa ai ambitie si placere.

3 răspunsuri:
| blondyna96 a răspuns:

Cel mai bine e sa citesti unele legende/povestiri ce au la baza istoria. daca nu intelegi ce iti preda, incearca sa citesti singura.

| Blondiii67 explică (pentru blondyna96):

Da.Dar degeaba citesc nu stiu ce povestiri daca eu am o anumita lectie.Dar mersi oricum ..Am gasit inainte solutia! >big grin

| Adrianna96 a răspuns:

Pune pe cineva mai mare sa-ti explice happy Intelegi mai bine din povestiri...