| AllNone a întrebat:

Cum pot intelege mai usor fizica? Stiu ca este destul de grea, dar totusi mi-as dori si nu reusesc ( cel putin problemele ). Sunt in clasa a VII-a! Stiti vreau-n mod, un tip de invatare, o emisiune?(orice)... Multumesc oricum!
PS: fara comentarii rautacioase!

Răspuns Câştigător
| alexx123456 a răspuns:

1.Incearca sa inveti o lectie ce se va preda mai tarziu sau sa inveti doar bucati din ea. Creierul tau o sa aiba suficient timp ca sa proceseze informatia si cand vei face acea lectie tu vei avea o idee formata.
2.Incearca sa inveti anumite sisteme (parghia, scripetele sau planul inclinat) de pe anumite scheme, sau chiar ai putea sa iti creezi si tu un proiect cu acestea, astfel incat sa iti dai seama cum functioneaza.
3.Invata o anumita lectie inainte sa adormi. Daca vei face asta, in timpul noptii creierul va avea destul timp sa isi aseze informatiile intr-o ordine si sa le memoreze. Cand te vei trezi a 2-a zi, vei stii aproape tot ce ai incercat sa inveti noaptea precedenta (sau chiar totul).
3.1. incearca sa fii odihnit cand vei fi ascultat.
4.Mananca ciocolata in timp ce inveti.
5.Plimba-te prin casa in timp ce inveti.
6.Invata in locuri diferite. Adica daca azi vei invata in clasa, maine invata in baie sau in orice alta camera(la alegere). Creierul tau va incerca sa memoreze acel loc, iar odata cu locul, si informatia ta.
Funda?

| AllNone explică (pentru alexx123456):

Cunosti si o emisiune / ceva pe youtobe care m-ar putea ajuta? Sau o carte. Mersi!

1 răspuns: