| Ioana2012J a întrebat:

Cum pot invata foarte bine o limba straina in cateva saptamani? aveti vreo idee?

Răspuns Câştigător
| Ackles a răspuns:

Foarte simplu. intai invata din gramatica cel putin strictu necesar si verbe regulate si neregulatehappy si apoi o sa-ti vina foarte usor sa tii o convorbire

7 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Uita-te la un film de doua ori; odata cu subtitrare si odata fara,si incearca sa azimiliezi cat mai multe cuvinte prima data,ca a doua oara sa le cunosti si sa le fixezi.

Joaca niste jocuri cu story-line mai vast,in care se vorbeste mult, gen Grand Theft Auto sau Assasin's Creed.

Invata cuvant cu cuvant din dictionar; invata cuvine uzuale, pe care esti sigur(a) ca le vei folosi in vorbitul curent.Sau ai putea sa faci si niste meditatii intense la acea limba, insa cu un profesor foarte bun, ca sa te ajute sa deprinzi limba usor.

| cristi202 a răspuns:

Nu poti. Creierul tau nu e format pentru asta. Ca sa stii f bine o limba, trebuie minim 15000 de cuvinte sa le sti la perfectie, sa nu eziti cind trebuie sa le traduci. In plus, trebuie sa stii zeci de reguli ce tin de gramatica, la fel de bine. Crezi ca poti invata doar in citeva saptamini atit de mult? Poti invata incit sa conversezi, eventual sa tinzi catre nivelul mediu, dar nu poti sa ajungi sa cunosti f bine limba. Pentru asta e nevoie de citiva ani, in care sa inveti si sa practici conversatia.

| plasticsmile a răspuns:

Ai putea sa te documentezi foarte mult incat sa formezi fraze si te-ar putea ajuta daca ai vb cu o persoana care cunoaste limba pe care vrei sa o vorbesti si iti va fi mai usor

| cristian92 a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa inveti cuvintele de baza. Cel mai usor le inveti cu un program din acela care iti arata poza la fiecare cuvant. Abia apoi te apuci de invatat verbele cu conjugari si timpuri. Mult succes!

| Madutzadragutz05 a răspuns:

Buna! pai daca vrei sa inveti lb engleza scrie engleza usor si repejor Funda? pls

| sweetgirl21 a răspuns:

Pe langa dictionar, pentru a invata cuvintele de baza vezi ca sunt cd care te ajuta sa pronunti corect si inveti destul de repede

| 0Dragos0 a răspuns:

Deci, nu poti invata in doar cateva saptamini o limba straina iti trebuie ani de munca si vei vedea ce bine te simti dupa aia incearca sa iti angajezi o meditatoare experta in limba respectiva si nu te lasa pacalit de reclamele precum "Invata engleza in 21 de zile!" sau "Invata franceza cu tupeu" si poti incerca sa te inscriete la scoala ta la ore suplimentare pentru acea limba sau cauta o scoala de (engleza, franceza, italiana, germana, sau alta limba pe care vrei sa o inveti). vezi ce multe variante sunt? alege una si apucate de invatat.Noroc!