Întrebare recomandată | AnonimaBi a întrebat:

Cum pot invata o lectie, dar fara sa invat mecanic?

49 răspunsuri:
| ela245 a răspuns:

Ca sa nu inveti mecanic incearca sa intelegi acea lectie, sa stii sa o spui cu cuvintele tale. Sper ca te-am ajutatbig grin

| Irinami21 a răspuns:

pai recunosc ca nu am incercat faza asta... dar am mai auzit de la multa lume -inclusiv profele mele- ca atunci cand inveti incearca sa citesti de vreo 2-3 ori si apoi sa incerci sa scrii pe o foaia ce ai inteles tu..si apoi dupa ce ai scris incearca sa pui in ordine ideile ca si cum ai inventa o proprie poveste- adica incearca sa o faci pe profesorul, gandeste ce fel ai preda tu laughing

| FetisoaraZambilici a răspuns:

Intr-adevar nu este bine sa inveti cuvant cu cuvant.Ei bine...ce e de facut?
Citeste cate un paragraf din lectie si povesteste-l cu ajutorul cuvintelor tale.Nu chiar toate detaliile trebuie retinute pentru ca profesorii vor sa vada ca poti reda ideile principale putin "imbracate".E si normal; omul uita.
In concluzie:trebuie sa-ti ramana ideile principale.De la ora la ora te poti ajuta de acestea pentru a realiza o povestire.
Sper ca te-am ajutat!

| Paul1126 a răspuns:

Ca sa o inveti Trebuie sa cauti legaturi si sa cauti sa intelegi

| pamparampam a răspuns:

Eu imi fac un conspect cu fraze cat mai simple asa ca sa inteleg si sa pot expune usor ideile.Il citesc de 3-4 ori si tema e invatata! La mine functioneaza! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Află cum să înveți mai bine de aici http://www.lecturirecenzate.ro/......-mai-bine/
Dacă aplici acest ghid cu perseverență, în scurt timp vei fi uimită de progresul pe care îl vei observa. Succes!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Indiferent cum ai învăţa tot aceeaşi lucru e.
Eu zic să înveţi nu să te întrebi cum să înveţi.
Pe curând!

| Larisutza1357 a răspuns:

Eu, cand am de invatat ceva citesc lectia de cateva ori dar o reformulez cu cuvintele mele, uneori stau si invat seara, si am observat ca la mine de fiecare data invat seara, si invat propozitii mai lungi si seara nu mi le mai amintesc asa de bine. dar dimineata le stiu la perfectie, incearca asa, poate merge, la mine merge intotdeauna happy

| Konata a răspuns:

Buna, eu fac rezumatul lectiei pe o foaie si leg toate lucrurile predate de profesor cu cunostintele mele generale pentru a retine mai bine happy

| Estera123 a răspuns:

Atunci incearca sa inveti schematic ori sa scrii de multe ori lectia pe foi.

| The1smartiest a răspuns:

INveti logic atunci, faci conexiuni si corelatii. imaginatie vizual-mentala. nu toceala. toceala n ajuta decat p a 2 a zi..peste 3 luni nu mai stii nici o teorie, teorema sau ce vrei tu, nimic

| Yoanapisi a răspuns:

Buna
eu mereu cand am ceva de invatat nu ma uit toata ziua la calculator sau televizor mai ales inainte sa te culci, o citeti de cate ori crezi ca ai nevoie si in timpul zilei si inainte sa te culci ultimul lucru pe care trebuie sa il vezi este cartea nu uita citeste cu voce tare iar apoi bag-o sub perna (ar trebui sa dormi noaptea cam 8-9 ore) iar apoi citesto si dimineata
Cred ca ti se pare cam absurd asa mi s-a parut si mie la inceput dar conteaza sa ai incredere ca va functiona
sper ca ti am fost de ajutor
p.s chiar functioneaza!
fundita?
bafta multa!

| oOSaritaOo a răspuns:

Fă-ţi schiţă la lecţie sau dacă nu merge, copiezi. laughing

| Chαяtreux a răspuns:

O scrii pe o foaie mare, facandu-ti diferite scheme

| bbb111 a răspuns:

Pai eu una, o reaizez mai mult din cuvintele mele ca sa fie asa cum ar fi pe intelesul meu. Sper ca te-am ajutat!

| bbb111 a răspuns:

Pai eu una invat pe intelesul meu ca sa sa inteleg lectie mai bine. Sper ca te-am ajutat!

| bbb111 a răspuns:

Eu una invat asa: iau prima propozitie si o fac pe felul meu si tot asa. Sper ca te-am ajutat!

| bbb111 a răspuns:

Pai mecanic inseamna, sa inveti cuvant cu cuvant dar nici macar nu stii despre ce vorbesti!

| Alina_Aniella_1970 a răspuns:

Eu sincera sa fiu tocesc. big grin Dar tu ai putea incerca sa citesti de 2-3 ori lectia dupa o scrii si dupa te verifici. Daca ai gresit ceva sau ai omis ceva important scrie pe alta foaie sau pe verso ce ai omis.

P.S. : Nu toci ca mine. Ca nu e bine!

Succes la invatat!