| MadagasHardwell a întrebat:

Hei! trec acum a 12-a, vine bacu si vreau sa va intreb pe cei care ati sustinut pana acum acest examen cum ati putut invata comentariile la romana si cu cat timp inainte de bac ati inceput sa le invatati?

10 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stiam cam ce se intampla in opere de la clasa sau din ce am mai auzit, deci nu a trebuit sa le invat in adevaratul sens al cuvantului. Doar am repetat ceea ce stiam si mi-am mai completat cunostintele. Am inceput sa invat la romana intens cam cu o luna inainte de BAC. Daca tu nu prea le stii, atunci iti recomand sa incepi cel putin cu 3-4 luni inainte. Te-ar ajuta foarte mult si daca ai citi cartile.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Cel mai bine este sa te apuci de acum sa citesti cartile pentru care trebuie sa inveti comentariile, astfel, iti va fi mai usor sa le retii, si sa le aplici, deoarece tu citind cartea, acel comentariu se fixeaza mai bine. Eu asa fac.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Indicat este să te apuci de învățat pentru toate cele trei materii cu cel puțin o lună înainte de examen. Eu le-am citit cu o zi înainte de examen pe fiecare și am ieșit destul de bine: 9, 2 la română; 9.3 la istorie și 10 la geografie. Dacă vrei niște materiale foarte simple pentru învățat le poți găsi aici: http://olx.ro/......6KqEQ.html
În curând o să apară și cele pentru istorie și geografie.

| MadagasHardwell explică (pentru UnicornulInvizibilRoz):

Sunt la mate info. multumesc oricum happy

| MadagasHardwell explică (pentru UnicornulInvizibilRoz):

Sunt la mate info. multumesc oricum happy cu toate ca mi se pare imposibil ce ai zis tu.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns (pentru MadagasHardwell):

Imposibil... ce anume?

| MadagasHardwell explică (pentru UnicornulInvizibilRoz):

Sa inveti cu o zi inainte si sa iei notele alea. e vrajeala pura. poti cel mult sa iei un 5-6

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns (pentru MadagasHardwell):

Stai puțin. Nu zic că am băltit ca o brănză puturoasă timp de 4 ani pe băncile liceului și am citit eu o dată înainte de BAC și gata; s-a produs minunea: am luat peste 9. Toate (nu chiar toate, dar în proporție de peste 80%) au fost învățate la timpul lor, în timpul anilor de liceu. Pentru BAC m-am apucat să-mi fac materialele pentru învățat cu o lună înainte. Și mi-a luat chiar o lună să fac acele materiale (am și calendarul exact). Putem spune că și crearea materialelor a mai contribuit la o „recapitulare", dar nu în adevăratul sens al cuvântului. După ce am terminat materialele am realizat că nu mai am așa mult timp (am terminat materialele pe 02.07. 2016 și prima probă era pe 04.07. 2016) așa că n-am trecut așa de mult prin ele: sâmbătă și duminică am citit de două ori eseurile la română (adică o dată în fiecare zi), la istorie am citit materialele în ziua precedentă probei la istorie, iar la geografie la fel (la geografie am fost chiar mai superficial, pentru că descoperisem că țineam minte dinainte mai mult decât mă așteptam). Toate materialele le-am citit cap-coadă; toate în mod egal. Nu am pus accent pe anumite lecții doar pentru că mi se părea mie că e „mai posibil" să pice acelea.
Acum, desigur că nu zic că iei 9 citind o dată materialele dacă tu n-ai făcut absolut nimic în 4 ani de liceu (nici n-ar trebui să ai pretenția asta), dar un 6 nu e chiar așa de greu de obținut. Dacă te apuci cu o lună înainte de BAC, cu aceste materiale și cu o dorință reală, se poate lua lejer 7, 5-8 (chiar dacă nu ți-ai dat așa de mult interesul în timpul anilor de liceu). Nu-i valabil pentru bătuți în cap, desigur (la ei „în jur de 6" e o pretenție rezonabilă).

| policewoman16 a răspuns:

Le-am invatat fiecare la timpul lor, cand ni s-au predat. Si eu tot a 12 a trec, de la anul vreau sa le reiau pe toate si sa le stiu bine, nu neaparat pe de rost pentru ca daca stii poezia/ ai citit romanul sau opera respectiva iti vine foarte usor sa spui, mai ales ca fiecare eseu se face pe o structura anume: genul si curentul literar, titlu, tema, structura, compozitie, opinia si incheierea

| Zizu03 a răspuns:

Comentariile pe baza textelor sau a poeziilor se fac inca din generala. Nu e asa greu. Iar teoria nu te ajuta deloc. Ti se va da o secventa pe care o vei comenta..precizeaza sentimentele transmise, ce se intelege din secventa prezentata, ce relateaza personajul. Daca este poezie, prezinta sentimentele, explica figurile de stil si imaginile artistice. Te va ajuta mult. Sper ca te-am ajutat :*