| chuckmanson a întrebat:

Cum pot să citesc mai repede, dar să și înțeleg în același timp? Citesc într-un mod exagerat de lent, chiar dacă citesc foarte mult. Cunoaște cineva o metodă care chiar funcționează? Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Nu ai de ce sa te grabesti, mai bine lent si bine, sa intelegi. Nu citesti pentru locul de munca, incat sa ai deadline. Stai linistit si ia-ti tot timpul.

| ℓαυяα a răspuns:

Nu trebuie sa te grabesti, important e sa înțelegi. Consider ca dacă îmi place ce citesti, înțelegi mai repede happy

| Roberrt21 a răspuns:

Probabil esti in clasele generale de citesti lent, asta nue o problema e normal pana te inveti, ru iti recomand sa citesti mult cat mai mult si daca vezi ca ti-e greu citeste carti pentru copii nu te arunca la carti mai grele, sau citeste poezii. O sa te ajute

| AlexFK201 a răspuns:

Citeste zilnic cate 20 de pagini, daca vei reusi sa mentii acest ritm zilnic, intr-o saptamana vei citi 140 de pagini. Poate nu pare mult, dar cu siguranta este mai mult decat sa citesti o carte pe jumatate sau sa nu citesti deloc.
O alta modalitate ar fi sa citesti pana termini capitolul, acest sfat merge pe principiul "O data inceput un lucru du-l pana la capat, indiferent de cat de dureros ar fi." Si chiar daca nu bagi la cap mare lucru, iti fixezi obiceiul de a termina ceea ce ai inceput.