| mads a întrebat:

Cum pot sa fac o caracterizare a stilului in prima strofa din poezia Sara pe deal de M. Eminescu? sad
fundita!:*

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci o analiza a stilului artistic in speta, a genului liric: figuri de stil si procedeele stilistice, masura metrica si ritmul, valoarea expresiva a partilor de vorbire

Uite aici o sinteza a tuturor elementelor de analiza de care te poti folosi si care caracterizeaza stilul artistic pentru un text apartinand genului liric :http://www.scribd.com/doc/38882240/Concepte-Gen-Liric

p. s.- nu uita sa amintesti ca poezia "sara pe deal " este o idila cu elemente de pastel! Spor la tema!