Întrebare recomandată | Ceausel_Mariana_1970 a întrebat:

Cum pot sa fac o expertiza medicala pentru un transfer scolar si unde?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

La medicul de familie.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai căutaţi "metode" de transfer în timpul anului şcolar că umblaţi după "cai verzi pe pereţi"!

Ai RĂBDARE că nu e mult până începe vacanţa şi te transferi FĂRĂ o astfel de "motivaţie" :)

Aşa cum ţi-am CITAT din R.O.F.U.I.P. la întrebarea anterioară ( http://www.tpu.ro/......ologie-va/ ), acolo se precizează ( la Art. 148 lit. b ) că, citez :
"Art. 148. - Transferul elevilor in timpul anului scolar se poate efectua, in mod exceptional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, in urmatoarele situatii:
b) la recomandarea de transfer eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica;"

Deci, este foarte CLAR : Expertiza medicală se efectuează la D.S.P. ( Direcţia de Sănătate Publică )!

Acolo există o "Comisie medicală de orientare şcolar-profesională" care are şi următoarele atribuţii :
"* Avizează transferurile din motive medicale de la o unitate de învăţământ la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul şi de la o specializare la alta în licee şi şcoli profesionale, în temeiul art. 126 alin. (2) din Regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, indiferent de perioada anului şcolar [în baza art. 136 lit. b) din regulamentul mai sus menţionat].
* Rezolvă şi alte situaţii medico-pedagogice speciale, la solicitarea conducerilor unităţilor de învăţământ din teritoriul arondat, a cabinetelor medicale şcolare şi a inspectoratului şcolar (ca, de exemplu, avizarea înscrierii în anumite specializări din învăţământul superior a unor candidaţi cu deficienţe sau infirmităţi, a precizării specializărilor din şcolile profesionale permise elevilor înscrişi în anul I).

METODOLOGIA
de funcţionare a comisiei medicale de orientare şcolar-profesională
3. Documentele medico-pedagogice eliberate de comisia medicală de orientare şcolar-profesională sunt următoarele:
b) referat de expertiză medico-pedagogică de recomandare de şcolarizare mai aproape de domiciliu [anexa nr. 2b)];
c) referat de expertiză medico-pedagogică de schimbare a unităţii şcolare [anexa nr. 2c)];
d) referat de expertiză medico-pedagogică de schimbare a filierei, profilului sau specializării în cadrul învăţământului liceal pentru elevii din clasele X-XII (în clasa IX-a în nici un liceu, indiferent de filieră şi profil, nu se efectuează instruire practică şcolară) sau a domeniului ori specializării în învăţământul profesional [anexa nr. 2d)]; " - SURSA = Ordinul nr. 197/12.03.2003 de la linkul :
http://www.lege-online.ro/lr-ORDIN-197%20-2003-%2843182%29.html

Toate cele bune.

| Deliiiia a răspuns:

Trebuie sa consulti medicul de familie.

| Gabyztu112 a răspuns:

Go to friend's location:

| Gabyztu112 a răspuns:

Intra aici si iti dau mai multe detalii http://xat.com/Radio_Virtual_Magic :D

| Gabyztu112 a răspuns:

Intra aici si iti dau mai multe detalii http://xat.com/Radio_Virtual_Magic