| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa iau BAC-ul usor, dupa ce sa invat ca am fost la frecventa redusa si n-am lectiile, cum pot lua nota minima si care e aceasta? De unde sa invat? Din culegeri sunt putine lectii sintetizate si cu un limbaj dificil.Nu prea mai am baza, am fost la frecventa redusa din a 11 -a ca am avut probleme de depresie si anxietate severa.Mi-as dori sa invat doar pentru nota minima.dar de unde si cum? Sunt de la uman..Am nevoie de ajutor.Dau funda

Răspuns Câştigător
| VreauSăIauBACul a răspuns:

Materiale cât se poate de sintetizate și cu un limbaj cât se poate de accesibil găsești aici: https://www.facebook.com/VreauSaIauBACul/
Pentru română ai aici tot ce îți trebuie pentru Subiectul III
Pentru Istorie ai aici tot ce îți trebuie pentru toate subiectele.
Pentru Geografie ai aici tot ce îți trebuie pentru toate subiectele, cu mențiunea că la geografie se învață cu harta în față.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti invata pentru nota minima, fiindca in acest caz, daca uiti sau gresesti dinneatentie ceva, vei pica. Daca nu vrei sa inveti pentru 10 (cum se face), invata macar pentru 8, 50, asa vei avea sanse mari sa iei 6, care este media minima. Daca nu ai bazele, reia de unde nu mai stii, folosind manualele. Stai foarte mult pe internet, deci daca renunti la obiceiul asta, vei avea mult timp de invatat. Ia inati manualul de clasa a cincea. Daca intelegi tot, citeste-l ca pe o nuvela. Daca nu intelegi ceva, opreste-te, lucreaza, cauta explicatii pe net, pana intelegi perfect si abia apoi treci mai departe. Continua asa cu fiecare manual pana le parcurgi pe toate.

| AvalohAlyn explică (pentru Brigaela):

Cea mai proasta idee e sa folosesti manualele, sunt greoaie si dificile mai bine toate notitele din clasele 9-13 din liceu din clasa dar eu nu le am ca am fost la frecventa redusa.De asta ma interesa niste materiale daca are cineva..am vazut ca este un user ca are niste materiale poate m-ar putea ajuta.

| Brigaela a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nicaieri nu este explicat la fel de bine ca in manual, nu vei intelege nimic din acele materiale. Ti se par greoaie fiindca nu ai bazele, dar iti promit ca daca reiei de la clasa a patra sau de cand simti tu ca nu stapanesti materia 100% si inveti cu rabdare fiecare pagina, intelegand totul, vei descoperi ca nu sunt deloc dificle, ca fiecare idee se construieste pe aletele dinaintea ei. Important este sa stii la perfectiune macar materia de gimnaziu

| ali000 a răspuns:

Sunt diferite cărți, in care ai rezolvări pentru fiecare opera posibilia, poți caută pe internet, și îți va fi ușor, succes