| andrefrancais a întrebat:

Cum pot sa învăț mai ușor la istorie?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Treaba cu invatatul sta astfel, pls memoreaza asta
După cum arată cercetările, se dovedește că oamenii își amintesc:

5% din ceea ce învață atunci când au învățat de la o prelegere (adică prelegeri universitare / colegii)
10% din ceea ce învață atunci când au învățat din lectură (adică cărți, articole)
20% din ceea ce învață din domeniul audiovizual (adică aplicații, videoclipuri)
30% din ceea ce învață atunci când văd o demonstrație
50% din ceea ce învață atunci când sunt implicați într-o discuție de grup.
75% din ceea ce învață când practică ceea ce au învățat.
90% din ceea ce învață atunci când folosesc imediat (sau le învață pe alții)

in concluzie vedem un documentar si discutam acel eveniment istoric cu cineva, astfel retinem cu 50% mai mult decat daca doar memoram, daca si spui ceea ce ai invatat reti pana la 75% si e si districtiv, din pacate vezi tu se promoveaza doar papagilitul, vezi un doc si poti intreba si aici, sunt pasionati de istorie

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Dar pentru bacul la istorie?

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

E ceva universal modalitatea asta, daca am fi fata in fata in grup si am vorbi despre ceva ti ai aminti si peste un an, nu fiecare popozitie si esentia, asta retine creierul ceea ce este important, ce stii tu despre 89? evenimentele importante da,asa a evoluat omul retinand ceea ce era important,valabil la orice materie nu doar istorie, chimie, fizica, biologie, logica, dar vezi tu scoala nu promoveaza gandirea, a gandi e ceva ce cica nu e sanatos

| Ineys a răspuns (pentru RAY):

Si 100% din ceva ce iti place sau in care esti implicat emotional.
Si acum imi amintesc chestii citite cu vreo 10 ani in urma care au avut un impact emotional asupra mea.
Si le-am citit doar odata, nici nu am incercat sa le memorez.

| RAY a răspuns (pentru Ineys):

Desigur ca da, imaginatia a creat conexiuni puternice in creier

| andrefrancais explică (pentru Nemessys):

Nu, dar am test si imi e greu

| FaraNumePls a răspuns:

Creeaza o poveste

| LoVance0000 a răspuns:

Incearca ca mine daca vrei.Scri ce i important si tragi cu carioca galben neon peste scris si vezi apoi

| Catalin235 a răspuns:

Salut. Eu sunt a 8-a, iar profa mea preda cate 8-9 pagini pe ora. Incearca sa retii cat poti din clasa, iar acasa citeste doar ideile principale. Cel putin eu asa fac si am doua note de 8.

| RAY a răspuns (pentru Catalin235):

Faza e ca reti pe moment atat, daca acum te intreb de o lectie de acum o luna numai stii nimic, dar daca ai vedea un documentar si ai discuta despre asta cu cineva ba da ai retine

| Catalin235 a răspuns (pentru RAY):

Asta difera de la persoana la persoana, eu si acum mai stiu 2-3 idei din prima lectie.

| RAY a răspuns (pentru Catalin235):

Nu neg asta, dar, consider ca a invata nu inseamna doar a fi papagal, e chiar distractiv sa vezi un documentar

| Likncb a răspuns:

Iti dau un sfat, daca vrei numai 10 la Istorie invata pe la orele 19:00-20:30 si dimineata intre 7:30 si 9:00, tu memorand mai repede, si daca vrei roaga-ti mama/prietenul si te asculta din ce ai invatat (pentru cei de dupa amiaza). Pentru cei de dimineata invata de la ora 17:00-18:30 si dimineata la 5:00 /6:00-7:30,cu ajutor/fara.Ai incredere, in clasele 5-8 am trecuta la istorie numai cu 10?