| NIccoletaaaa a întrebat:

Cum pot sa invat sa rezolv probleme la fizica?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa fii atenta la explicatiile date de profesor.

| neutrino a răspuns:

Cea mai simpla metoda este aceea de a merge regulat la scoala si sa te pregatesti pentru fiecare ora la care participi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatand lectiile predate
bafta!

| ProfDeMate a răspuns:

Draga Nicoleta,
Hai sa vedem cum putem sa invatam sa rezolvam probleme de fizica. Te rog sa-mi dai un exemplu de problema pe care ai dori sa inveti sa o rezolvi.
Astept mesajul tau pe adresa mate. didactic@yahoo.com
Prof De Mate

| New16 a răspuns:

Probabil este primul an de cand faci acest obiect. Citeste lectia scrisa in caiet si lectia din carte. Intelege-o. Apoi te apuci de rezolvat problemele. N-ai inteles cerinta? Nu-i nimic... O mai citesti inca o data, daca lucrurile sunt inca neclare in mintea ta mai citeste din nou lectia.

| ZUMBZ a răspuns:

Ii spui profesorului ca nu intelegi, si il rogi sa iti explice pana intelegi, sau cauta pe net probleme deja rezolvate si iti dai tu seama ce si cum.