| andreiw132 a întrebat:

Cum poti trece peste bullying-ul din scoli? Ignorand nu rezolva nimic. De cand m-am mutat la scoala asta, acum un an toata lumea isi bate joc de mine. Profesorii nu fac nimic. Mama nu vrea sa imi schimbe scoala. Ce as putea face?

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exact, "ignoranta" ta nu rezolva nimic, doar te face sa te simti tu rau, pentru ca ceea ce faci tu, nu se numeste ignoranta. Daca era ignoranta, nu iti pasa catusi de putin de ei. Dar te lasi influentat.

Poti sa iti schimbi scoala sau poti sa stai tot acolo, sa fii respectuos si singur pe tine. Iar cu o atitudine de fier poti trece peste orice.

Saau sa te bagi in anturaje cat mai ciudate, dar asta nu prea se termina bine.

| Mosotti a răspuns:

Bataie! Impune-te prin forta daca poti, daca nu...nu am ce spune, muta-te, ca si aia o sa-si bata joc mai departe de tine. Daca dai bine in unul, toti dupa aia prind frica.
Insa daca-si bat joc de tine esti slab la astea asa ca n-ai ce face. Ca daca erai vreun alfa, nu se luau de la inceput, ca se citea pe tine ca le-o dai.

Parintii tai nu pot veni la scoala? Tata? Sa-i ameninte putin pe aia?
Prieteni, nimic n-ai si tu? Fara bubuiala nu iese in acest caz.
Ce draci parinti aveti fratilor nu pricep neam.

| Catrice a răspuns:

Ba cam rezolvi cu ignoranta dacă știi cum, da' nu in 2-3 zile, ci câteva luni.

| Werrich a răspuns:

S-a înființat Poliția Siguranță Școlară.

| Crackman a răspuns:

Ai un tel verde de protectie a copilului... cauta pe net asta cu bully online.
Plus ca daca fac bully, dai una la cel mai prost de axolo, sa te stie lumea ca nu se poate juca asa cu orixine.
Ce iti recomand este sa ii intrci la unu rau de tot dupa care sa iti vezi de viata, ca persoane cu mintea de nuca exista.
Pana si eu care sunt impotriva la asa ceva, fara sa vreau neaparat fac bully la colegii de munca. Dar mai mult pentrj incurajare si nu se trece pragul de bun simt.
Dupa care trebuie sa ii explico omului de ce sau ce ai vrea sa ii determini sa faca.

| Sophieka a răspuns:

Buna Andrei,

Cum mai esti? Ai apelat la telefonul copilului sau ai actionat in vreun sens pentru cei care iti creaza suferinta?
Sper ca esti bine!

| CleanHeart a răspuns:

Pacat de copiii nevinovati care trebuie sa treaca prin asta, din pacate bullying-ul in scoli e o problema destul de serioasa in toata lumea, asta se intampla cand parintii nu-si educa puiutii la timp.
Ca sa scapi trebuie sa vorbesti neaparat serios cu directorul scolii si el e obligat sa-i puna la punct.
Sa nu te lasi afectat, nu uita ca esti un baiat valoros care poate sa reuseasca multe in viata indiferent de cuvintele pe care le zic ei, arunca-le la cosul de gunoi cand se aduna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă situația e așa gravă atunci apelează la Protecția Copilului.

| CatalinB11 a răspuns:

De trecut peste nu poti trece doar ignorand problema. In timp, efectele actelor de agresiune venite din partea celorlalti, atat fizice cat si cele verbale, pot lasa urme adanci la nivel emotional. Incearca sa insisti in privinta transferului, stai de vorba cu parintii tai si spune-le ca nu te poti concentra la ora din cauza a ceea ce ti se intampla. Fa-i sa constientizeze seriozitatea problemei.

Generatiile din care fac parte parintii nu luau in serios aceasta problema. "Se joaca pentru ca sunt copii, azi se bat, maine se impaca" este o vorba pe care probabil cei mai multi dintre noi am auzit-o la un moment dat. Pana mai recent am inceput sa constientizam efectele acestui fenomen.

116 111 - suna la acest numar daca parintii nu or sa inteleaga. Nu iti trebuie minute sau credit ca sa poti suna, este gratuit. Este un numar de telefon special pentru astfel de cazuri, de bullying. Persoanele cu care o sa intri in contact or sa te ajute. Sper sa rezolvi problema. Mult succes!

| Blackrose18 a răspuns:

Doamne deci chiar azi stateam si ma uitam la elevi prin curtea liceului si vedeam cat de sever este bullying-ul in Romania si ma enerva la culme faptul ca el inca exista am o ciuda pe chestia asta enorm ce trebuie tu sa Faci e sa stii ca tu esti o persoana minunata stii de ce? fiindca tu nu te iei de nimeni iti vezi de treaba ta, tu doar fii atenta la ore si fii daca e nevoie singuratica ia o carte in pauza stai cuminte, invata si nu apleca urechea la nimic

| Kajun a răspuns:

Să ai tupeu in tine, dacă te vede slab de fire normal că se tot i-au de tine. Dacă doar te înjură și chesti d-astea ignoră-i, dar dacă încearcă să de-a in tine nu sta ca un pămpălău, apărate. Arată-le că nu îți e frică de ei.

| shu7e a răspuns:

Daca nu devii vreun Hulk intr-o perioada scurta sau nu apare vreun jmecher in pauza sa "rezolve" treaba nu prea ai sanse.
Tu insa tine minte ca ce nu te omoara te face mai puternic. Si cel mai important nu lasa orice s-a intamplat ieri sa afecteze cum te simti tu astazi. Orice ar fi, important e maine. Ieri nu mai e decat daca vrei tu sa fie

| Raizen07 a răspuns:

Tine capul sus! Apucă-te de un sport! Pe românește, dai dracu!

| Wokqndjd a răspuns:

Nu mai ii bagi in seama și le răspunzi celor care îți fac