| Bogdan_9316 a întrebat:

Cum sa fac la scoala ca sa, nu raman corijent?
Nimeni nu mai vorbeste cu mine sunt doar, in clasa a-vii-a, am ramas la Romana, si la Matematica mi-a iesit pe primul semestru, media 4 pe al 2-lea am notele, la Matematica:3, 3, 4 si la Romana 5, 5.
ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dragă Bogdan, deja e un lucru foarte bun că te preocupă situaţia ta şi ne ceri sfatul. Ai putea să faci următoarele lucruri:
- Să fii foarte atent la ore, să îţi faci caiete noi de notiţe şi să scrii zi de zi tot ce spun profesorii să scrieţi; ei vor observa acest
lucru şi te vor privi cu mai multă bunăvoinţă;
- Să le spui profesorilor de română şi de matematică exact ce ne-ai spus şi nouă şi să le ceri sfatul cum să procedezi ca să înveţi mai bine; sigur vor fi impresionaţi şi te vor ajuta;
- Să ceri frumos ajutorul unui coleg mai bun la învăţătură, dar să îţi explice, nu să îţi dea să copiezi temele;
- Fii cuminte la ore şi în pauze, poartă-te frumos şi politicos cu toată lumea; contează foarte mult;
- Roagă-i pe părinţi, dacă pot, să îţi ia un meditator la matematică, până îţi redresezi situaţia.
Uite un ajutor şi de la mine, povestirile unor lecturi şcolare, doar dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

3 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Buna!
Pentru a trece clasa trebuie sa ai cel putin media 5.La romana ti-ar iesi 5, deci ai trece.Insa la matematica ti-ar iesi 4, deci nu mai poti trece.Pai,ce poti face? Sa te straduiesti sa iei nota 5 in teza pentru ati creste media la ambele materii.
Succes!

| Cici4Mici a răspuns:

Sa inveti ca nu ai sanse foarte mari sa treci clasa cu notele astea si media e foarte mica m-as bucura sa treci clasa dar cu note de astea.Eu daca as fii in locul tau m-as pune pe invatat decat sa raman repetenta.

| DragosHi100 a răspuns:

Bogdane happy Esti inca mic.De la Varsta asta sa ramai Corgient.Si ai grije ca asta iti va Provoc rau peste Mai multi ani.Materia se va Ingreuna. straight face! Ai Grije.Si oricum Bafta la Invatat