| KindKid17 a întrebat:

Cum sa invat latina sau macar ceva usor. Dau diferenta imediat. si nu stiu nimic. am venit de la mate info, la filo. a mai dat cineva diferenta?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca cunosti gramatica limbii romane, mai usor inveti pe cea a limbii latine! In link vei gasi tot ce ai nevoie: http://www.limbalatina.ro/gramatica.php?ref=gramatica_latina

| Iunix a răspuns:

1) Dacă vrei un viitor și o slujbă cu un salariu mare tocmai ai făcut o greșeală foarte mare.
2) Pentru ce mama naibii se mai învață latină în ziua de azi? Bine că a băgat limba asta moartă în programa școlară, cursuri de prim ajutor nu ar fi băgat.
3) Dacă vrei să înveți o limbă străină învață engleză, e singura care se merită.
Eu în generală în loc de latină am făcut română, e bine că dirigintele nostru a avut mai multă minte decât adormiții ăia care au zis că ar fi o idee bună să bage latina.

| KindKid17 explică (pentru Iunix):

Care e greseala aia mare? Eu nu vreau sa invat latina. Nu-mi foloseste la absolut nimic. e doar o diferenta pe care trebuie sa o dau. si trebuie sa scap de ea. atat

| Iunix a răspuns (pentru KindKid17):

Filologia, asta e „ greșeala ", bineînțeles, acum contează și în ce domeniu vrei să mergi pe viitor.

| KindKid17 explică (pentru Iunix):

Eu vreau sa continui spre politie/armata. la mate si informatica nu ma pricepeam. adica aveam la mate 7 la info doar 5. tu ce zici. e ok?

| Iunix a răspuns (pentru KindKid17):

Atunci e bine, nu-ți trebuie mate info. Profilu ăsta era bun dacă doreai să te duci la o facultate de IT. Acum, cel mai bine e să faci în așa fel încât să iei note cât mai mari, în special la română și mai important la bac ca să poți intra fără probleme. Vezi că media la purtare trebuie să fie mereu 10, să nu-ți scadă nici măcar un punct că altfel nu mai intri la poliție / armată. De asemene trebuie să ai o condiție fizică foarte bună ca să intri.