| Denii13 a întrebat:

Cum sa invat mai usor? Abia reusesc si nu ma pot concentra...

11 răspunsuri:
| sunshine2601 a răspuns:

Ideea ar fi sa inveti din timp (desi nici eu nu prea fac asta), dar daca tot esti in criza de timp poti sa incerci sa folosesti Memoplus (ca tot i se face reclama la televizor toata ziua). Pe mine ma ajuta foarte mult cand am de invatat pentru examene. Singura problema ar fi sa nu fi alergic la cafeina.
Ai aici un prospect detaliat daca te intereseaza:
http://www.pcfarm.ro/produs/534/MEMO-PLUS-NEW

| FallingRain a răspuns:

Ceea ce trebuie sa faci este sa reusesti sa te concentrezi. Daca ai probleme cu concentrarea, poti sa iei un Memo Plus sau daca ai o problema din cauza careia nu te poti concentra, atunci trebuie sa vorbesti cu un psiholog. De obicei, ca sa te poti concentra trebuie sa te afli intr-un mediu care sa nu te deranjeze. Poti sa-i rogi pe ceilalti sa plece din camera atat timp cat tu inveti. Sau poate poti sa pui muzica si sa potrivesti cu ea ceea ce inveti (asa fac eu). Scrie-ti lectia pe o foaie, lipeste-o pe usa dulapului si de fiecare data cand ai ocazia, citeste-o. Nu inerca sa inveti daca te gandesti la altceva sau ai o problema. Asa nu vei reusi sa inveti nimic si totul va deveni si mai neclar. Cel mai bine este sa descoperi modul in care inveti tu cel mai usor. Poti sa-i rogi pe prietenii tai sa te ajute si sa te asculte din lectie, de exemplu. Poti face un desen cu lectia pe care o ai. Poti face o gramada de lucruri pentru a invata mai usor. Trebuie doar sa le descoperi si, crede-ma, nu e usor, mie mi-a luat opt ani sa reusesc sa invat cum trebuie. Incearca sa faci copiute de foarte multe ori, multi au reusit sa invete lectiile asa. Nu uita sa uiti copiutele acasa.

| har a răspuns:

Am avut si eu probleme, daca esti foarte atent la ceea ce vrei sa inveti atunci reusesti imediat, eu in 10 minute(cat e pauza)cu galagie am citi o data si am luat 9

| dedede003 a răspuns:

Daca nu te poti concentra mai deloc o metoda ar fi sa scrii pe o foaie lectia de mai multe ori.scrisul ajuta mai mult decat cititul.in clasele mici ne mai dadeau profesorii cate o pedeasa sa scriem de nu stiu cate ori ceva si ne intra bine in cap.

| TeruoSan a răspuns:

Multi doctori au spus - daca vrei samemorizezi ceva, memorizeaza cind esti treaz...deci, trezeste-te diminiata si fa-ti temele...eu asa fac, si imi ajuta (funda?)

| Denis_7019 a răspuns:

Pur si simplu iti propui "NIMENI SI NIMIC NU MA POATE DE RANJA''. Poti sa iti iei notite la ce zice profesorul si acasa sa citesti de cateva ori lectia din carte.Eu asa fac >Sper ca am fost de folos>apropo in ce clasa esti?

| DeadInside a răspuns:

Invata logicwinking

| Denii13 explică (pentru DeadInside):

Nu prea gasesc logica la geografiethinking

| DeadInside a răspuns (pentru Denii13):

:p

da ce, dai teza?

| Denii13 explică (pentru DeadInside):

Test,mi se pare ft aiurea geografialaughing

| onlychengs a răspuns (pentru DeadInside):

Esti culmea! Daca el/ea vrea sa invete mai usor tu de ce nu o.il ajuti?