| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa ma pot concentra mai mult pe invatat?

Ma distrage aproape orice iar telefonul este ispita principala.

Vreau sa invat si nu reusesc!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creierul invata astfel
in cantitati mici = si creierul vrea sa asocieze informatia cu ceva si sa inteleaga informatia, pentru asta este nevoie de autotestare,repetitie, concentrare,somnul conteaza extrem de mult,in fapt in lipsa lui nu putem avea memorie pe lunga durata,insomici sufera de amnezie,apa iar creierul are nevoie de apa, carbo sanatosi si grasimi ca pestele,nuci, efortul fizic conteaza foarte mult, nu invata mult, nu uita ca creierul retine cu cat il stimulezi mai mult, de exemplu in loc sa citesti la istorie despre un castel vs a merge acolo si a te nforma vei retine 60% vs 10%,conteaza mult partea emotionala,poti mirosa ceva cand inveti un parfum mirosul este legat de memorie,telefonul nu este rau, poti sa iti faci notie in el, sunt aplicati bune ca flash card, stiinta nu trebuie sa fie un chin, doar ca sistemul de educatie este unul cretin demn de evul mediu, in alte tarii copii invata mai putin dar si retin mult mai mult toata viata

| Freya1 a răspuns:

Daca ai de invatat pentru un test spre exemplu sau examen scris, ca sa ti minte mai bine faci rezumatul scris la ce ai de invatat si scoti lucurile esentiale si principale din text/definitie si la scrii de sufieciente ori pana ajungi sa scrii din cap.Asa iti intra in reflex mai mult decat sa stai foarte concentrat daca tot nu poti.

| Andreeush a răspuns:

Dacă chiar vrei să înveți închide telefonul și orice aparat care îți distrage atenția.
Cu voință poți să obții tot ce îți propui.

| Plato a răspuns:

Da-i mamei tale telefonul si spune-i sa nu ti-l dea, orice ar fi, pana nu termini de invatat.

| Alecsa1190 a răspuns:

Că să te poți concentra ca să înveți, îți voi spune metoda mea : îmi pregătesc ce am de învățat apoi ascult Sonata(Beethoven, știu e operă dar ajută la memorat). Așa învăț tot și iau note mari la școală.