Întrebare recomandată | iwannabeperfect a întrebat:

Cum sa ma motivez sa invat mai mult?

5 răspunsuri:
| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca daca vei invata acum, in prmul rand ca iti vei construi viitorul.In al doilea rand e bine pentru ca atunci cand ai o discutie, cu niste copii din alte scoli sa zicem, vorbiti despre ceva de la istorie, geografie sau despre un poet si tu stai pur si simplu si taci, nu o sa fie prea placut.
Alt argument ar fi ca iti formezi tu, pentru tine, o cultura, acumulezi si tu niste informatii despre tarisoara asta si chiar si despre altele.

| Marct a răspuns:

Pai de ce ai invata? Daca nu ai un motiv care sa conteze pentru tine, mai greu... vezi si articolul asta are niste idei si sfaturi http://florinrosoga.ro/blog/trucuri-motivationale/

| IBeliveICanFly3 a răspuns:

Am avut o profesoara care ne spunea ca am putea sa ne scriem pe biletele de exemplu "Invata!", sau lucruri de genul asta pentru a ne motiva. Si sa le lipim in camera, sau pe ghiozdan, unde vrem.
Dar in primul rand trebuie sa te gandesti ca inveti pentru tine. Pentru ca daca nu inveti, nu vei ajunge niciodata departe.

| D3eaa a răspuns:

Pai in primul rand, dai TURN OFF COMPUTER, dupa ce l-ai inchis te duci la telefon in inchizi si pe el, tv-ul daca e deschis il inchizi si pe el[ si toate cu ''inchis'' ] si te apuci de invatat daca nu poti sa te motivezi luand un 2 la scoala si dupa stai si inveti de nu mai intelegi nimic la stres. gandeste logic, succes

| titus2013 a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti doresti mai mult, dar poti incepe prin ati face o lista cu principalele obiective de atins, de la f.usor de atins la dificil si tine-te de ea, consemneaza reusitele si esecurile, vezi la ce ai gresit, cauta sa te perfectionezi! urmareste acestea cu pasi mici!