| Notty a întrebat:

Cum se aduna un numar cu o fractie?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Întrebarea nu este corectă.
Probabil vrei să spui „cum se poate aduna un întreg cu o fracție".
Pentru că... și fracția este un număr.
În rest, ți s-au spus atîtea variante dar din niciunul nu ai înțeles nimic.
Sînt convins!
Trebuie să ții cont de următorul lucru.
Un număr scris sub formă fracționară înseamnă următorul lucru.
Numitorul ( cifra de sub linie) ne spune în cîte părți a fost împărțit întregul, iar numărătorul ( cifra de deasupra liniei) ne spune cîte părți au fost luate din acel întreg.
De exemplu, împarți o pîine în 8 părți și două părți le dai unui copil.
Fracția este 2 / 8. Întregul ete 8 / 8 ( 8 : 8 =1). Deci, au mai rămas din acea pîine 6 părți. Adică 6 / 8.
Dar, consideră că tu ești veselarul la companie și ai 25 de pîini pe care le vei împărți pe fiecare în cîte 8 părți.
Dacă o pîine ai tăiat-o deja au mai rămas 24 întregi.
Acest 24 + 6 / 8 = 24 și 6/8.
În rest mai gîndește și tu.

| Latinmoon a răspuns:

Aduci numarul la acelasi numitor cu fractia amplificand (inmultind) si apoi aduni normal numaratorii si pastrezi numitorul (mereu trebuie sa fie comun la adunare si scadere).
2+6/2=4/2+6/2=10/2=5

| Catalinhhh a răspuns:

Nu se poate!
Linia de fracție înseamnă împarțire.
Gen : 3 + 6_3 =? (_ = linie de fracție în cazu ăsta... )
Ori împarți pe 6 la 3
Ori aduci la același numitor. Îl amplifici pe 3 care e supra 1 asta se subânțelege la orice număr, dar nu se mai scrie...

| anarahela a răspuns:

La primul numar adica cel fara linie de fractie il inmultesti cu numarul care este sub linia de fractie al numarului care e o fractie si apoi poti aduna ambele numere iar rezultatul il pui supra numarul de jos : 2+5 pe 3. Inmultim pe doi cu trei si ne de sase plus cinci egal 11. rezultat 11 pe 2. Sper sa te ajutwinking