| masterextreme a întrebat:

Cum se analizeaza subiectul, predicatul, complementul, atributul. Am uitat va rog mult ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| OneCs a răspuns:

Exemple:
S = subiect simplu/ multiplu, exprimat prin subst/pronume (si dupa aceea analizezi partea de vorbire respectiva, daca e subst spui felul, comun sau propriu, numarul, genul)

P = predicat verbal/ nominal, exprimat prin verb, persoana, numar, timp

C= complement exprimat prin...

A=atribut exprimat prin...

IN FUNCTIE DE PARTEA DE VORBIRE PRIN CARE SUNT EXPRIMATE DIFERA ANALIZA

| masterextreme explică (pentru OneCs):

Multumesc mult #respect

3 răspunsuri:
| OneCs a răspuns:

Subiectul, predicatul, atributul si complementul nu sunt parti de vorbire, ci de propozitie.

| masterextreme explică (pentru OneCs):

Da dar cum se analizeaza?