| anonim_4396 a întrebat:

Cum se analizeaza subiectul predicatul complementul si alte parti de vorbire? dau fenda)))

Răspuns Câştigător
| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Buna, Diana!

Subiectul, predicatul si complementul nu sunt parti de vorbire, ci de propozitie. Partile de vorbire sunt: substantivul, verbul, adjectivul, numeralul, pronumele, adverbul, prepoziţia, conjuncţia şi interjecţia.

Referitor la ce ai intrebat tu, am sa iti dau niste exemple.

Matei (exemplu) - subiect exprimat prin substantiv propriu, gen masculin numarul sg., cazul nominativ.

merg - predicat verbal exprimat prin verb predicativ, conjugarea a3a, diateza activa, modul indicativ, timp prezent, persoana I, singular.

| Medema a răspuns (pentru DomnisoaraPapusica):

Nu stiam ca partile de propozitie se pot analiza fara o propozitie, dar contiuna tot asa!

1 răspuns: