| sabyna_6645 a întrebat:

Cum se analizeaza un adjectiv?

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Buna! De exemplu adjectivul frumos:
frumos=adjectiv propriu zis, simplu, variabil cu 2 terminatii si 4 forme flexionare se acorda cu substantivul "..." in gen masculin,numar singular, caz "...", functie sintactica atribut adjectival.

| Andreea_Pistea_1999 a răspuns (pentru Siracuzia):

Dar de ce A. adjectival?

3 răspunsuri:
| veronica3513 a răspuns:

Algoritmul analizei adjectivului: cuvintul determinat; pozitia in raport cu determinatul;
Forma initiala (masculin,singular, nominativ;
Tipul sematic (calitativ, relativ, pronominal)
Tipul flexionar( variabil sau invariabil)
Gen;
Numar;
Caz;
Comparabil sau necomparabil (pentru cele comparabile:gradul de comparatie)
Functie sintactica.

| Bestrider a răspuns:

Adjectivul poate fi variabil/invariabil cu 1/2 term si 1/2/3/4 forme, se acorda cu substantivul '...'(caz, gen, nr) si functia atribut adjectival.