| ralucuta29 a întrebat:

Nu va suparati,imi poate spune cineva cum se analizeaza un adjectiv? De exemplu, inalte? Cam ce s-ar scrie? DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| HelloWorld00 a răspuns:

Inalte= adjectiv simplu, gradul pozitiv, nearticulat, se acorda in gen nr. si caz cu subiectul...; nr plural; gen feminin; cazul., functia sintactica de.

1 răspuns:
| vavitza a răspuns:

Inalte = adjectiv propriu-zis, simplu, variabil, cu doua terminatii, genul neutru, numarul plural, cazul acuzativ, grad de comparatie pozitiv, functie sintactica de atribut adjectival.
Mai multe gasesti aici http://www.morfologia.ro/model-de-analiza-2/