| Benyamin173 a întrebat:

Cum se calculeaza media de intrare la liceu? Daca urmez profilul de științe sociale ce job as putea sa am?

Răspuns Câştigător
| Tobessjd a răspuns:

0.2xmedia anuală +0.8x media examene(mate, română)
Pai ai putea sa lucrezi ca psiholog, profesor de materii umaniste etc.
Succes la examen!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stiinte sociale e un profil uman, usor. Dupa terminarea liceului la acest profil, stii cate putin din nimic, ca la majoritatea profilelor teoretice.
Daca vrei job dupa liceu, alege un liceu militar/tehnologic.
Liceele teoretice te ajuta doar sa iei BAC-ul, adica alta inutilitate, in majoritatea cazurilor.
Daca vrei sa-ti permiti sa traiesti cum iti doresti, si nu ai vreun vis de a deveni doctor/inginer/astronaut/etc, cauta un domeniu practic, cautat, pentru care sa incepi de pe acum sa aduni informatii.
De exemplu, poate te-ar interesa un job legat de masini: faci profil real, tot la un liceu teoretic, si tii aproape fizica si matematica. In vacante cauti un mecanic care iti explica una-alta, daca ii dai sculele la mana. Dupa liceu faci o facultate de mecanica, intre timp iti cumperi 1-3 masini ieftine, faci experiente pe ele.
Daca iti place arta culinara, mergi la un liceu tehnologic cu profil de "bucatar-ospatar", in vacante lucrezi ca ajutor de bucatar in diferite localuri, dupa liceu faci niste cursuri avansate de bucatari, iar cu ce mai exersezi pe acasa, nu ai cum sa nu devii bun.
Atat mecanicii bine pregatiti, cat si bucatarii "avansati", au salarii de la 4000 de lei in sus, aproape in orice colt al tarii noastre.
Daca faci stiinte sociale, iei BAC-ul cu 6.80, faci psihologia + masterul... Vei lucra pe 3000 de lei, pe la asistenta sociala, intr-un sat la 30km de casa, sub comanda unor PSD-isti.
Profilul in sine nu te limiteaza decat in ceea ce priveste stiintele exacte: nu faci biologie si chimie aproape deloc, iar matematica este la nivel de gimnaziu; deci daca vrei sa mergi la facultatea de chimie, vei avea foarte mult de recuperat, dupa ce "dormi" 4 ani la stiinte sociale.

| Benyamin173 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc! Există ceva profil cu electronice, dar gen sa fie mai usor gen fara matematica exagerat de multa(urasc matematica si sunt cam paralel la mate) Sau ceva gen sa ajung psiholog, avocat.

| Directioner99 a răspuns:

Nu conteaza la ce profil esti, meseria o capeti dupa terminarea unei facultati

| Robert_Robert_1998 a răspuns:

0.2xmedia anuală +0.8x media examene(mate, română)