| nosferatu15 a întrebat:

Cum se calculeaza PIB-ul la geografie? De exemplu, pentru Marea Britanie, care are 60.003.000 de locuitori, suprafata de 240.000 si PIB (mil. USD) 2.247.000?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

PIB pe locuitor se calculeaza impartind PIB la numarul de locuitori, in exemplul dat acesta va fi de cca 37.448, 12 USD/locuitor.

| nosferatu15 explică (pentru Ioandelasal):

Nu inteleg, am facut impartirea si da alt rezultat...confused

| Ioandelasal a răspuns (pentru nosferatu15):

Rezultatul este corect, mai repeta impartirea, foloseste un calculator.
Cat ti-a dat?

| nosferatu15 explică (pentru Ioandelasal):

2.247.000/60.003.000=0.037....asta arata calculatorullaughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru nosferatu15):

PIB este exprimat in milioane USD, asa ca trebuie sa mai adaugi 6 de zero la PIB. Crezi ca PIB pe locuitor poate fi sub un dolar, respectiv doar 3, 7 centi?