| anonim_4396 a întrebat:

Cum se citeste acest numar: 1410095229(1.410.095.229)(10 cifre)?
- Cei ce vor raspunde gresit ii voi evalua drept nefolositor/eronat;
- Primul care raspunde corect va primi funda, ceilalti care vor raspunde corect doar ii voi evalua ca folositor/inteligent.
- La 10 raspunsuri dau raspunsul corect.
[Poate va ajuta: Cum se citeste 999.999.999.999?; cate zeroruri are miliardul?; exista sute de mii de milioane?. Daca va puteti raspunde la aceste intrebari, nu aveti cum sa nu stiti.]

17 răspunsuri:
| Nanami利 a răspuns:

Un miliard patru sute zece milioane nouazeci si cinci de mii doua sute douazeci si noua.

| hummmer a răspuns:

Un milard si restul...

| hummmer a răspuns (pentru hummmer):

Si 999.999.999.999 il citesti noua sute noua zeci si noua de milarde noua sute noua zeci si noua milioane noua sute noua zeci si noua de mii noua sute noua zeci si noua.Milardul are noua zerouri.

| hummmer a răspuns:

Sunt analfabet.

| jeek0 a răspuns:

1 miliard 4 sute zece milioane 95 de mii 2 sute 2 zeci si 9

| jeek0 a răspuns:

Prietene invata sistemul zecimal inainte de a evalua raspunsurile date.
http://dexonline.ro/definitie/miliard

| Apocaliptic a răspuns (pentru jeek0):

Ba, tu nu ai vazut ce scrie?
Ca miliardul este egal cu o mie de milioane. Nu vezi ca e eronat de la sine?
E ca si cum ai zice ca un milion este egal cu o suta de mii.

| Ionella001 a răspuns (pentru jeek0):

laughing))

| jeek0 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Serios tu ai o problema. matematic miliardul are 9 zerouri. cum poti spune tu ca are 12? chiar nu vezi ce scrie acolo? arata-mi o dovada ca miliardul are 12. astea sunt interpretarile tale eronate, literare nu matematice. serios in ce clasa esti si cu ce profesori te-ai mai contrazis pana acum? miliardul chiar este egal cu o mie de milioane. asta e denumirea precurtata. si ca sa intelegi ce zic iti mai dau un exemplu. un an lumina este egal cu 9.460.730.472.580,8 kilometri = 9, 4607304725808 × 1015 metri (valoare exactă). spune-mi cum e corect in secunde. te dai degeaba destept. documenteaza-te si nu mai posta aiurea. stii povestea cu vacarul...

| Apocaliptic a răspuns (pentru jeek0):

Raspdemi logic la urmatoarea intrebare si iti dau funda:
De ce un miliard este cat o mie de milioane, de ce mia de milioane nu are propiul sens in matematica?

| jeek0 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Citeste aici daca ai nelamuriri sau ai citit in alta parte cum ca ar exista denumiri paralele. aici ai sa fii lamurit. http://ro.wikipedia.org/wiki/Sistem_zecimal
cauta tabelul denumiri ale ordinelor de marime. nu mai incerc sa te contrazic, crezi ce vrei.

| Apocaliptic a răspuns (pentru jeek0):

Am citit, si nu stiu daca ti-am spus tie dar asta e din punct de vedere economic!
A fost graba spre bogatie! Au fost oamenii care erau(si inca mai sunt oameni din astia) foarte bogati, dar nu au vrut sa aiba supranumele de milionari ca si cei de grad inferior, asa ca si-au pus supranumele de miliardari pentru ca au trecut de sute de milioane si ceilalti care se numeau milinari, nu.
Si inca o chestie. Nu exista mii de milioane, nu exista nici mii de miliarde. De ce?

| Apocaliptic a răspuns:

Raspunsul corect(din punct de vedere matematic) este: O mie patru sute zece milioane noua zeci si cinci de mii doua sute doua zeci si noua.

| Apocaliptic a răspuns:

Contrazicerile la privat!

| alexciuc a răspuns:

1 miliard patru sute 10 milioane 95 de mii 229

| madapufi21 a răspuns:

1.410.095.229 - un miliard patru sute zece milioane nouazeci si cinci de mii doua sute douazeci si noua.
Funda?

| Ionella001 a răspuns:

Un miliard patru sute zece milioane nouazeci si cinci de mii doua sute douazeci si noua laughing)))

Întrebări recente