| anonim_4396 a întrebat:

Cum se despart frazele in propozitii?

4 răspunsuri:
| annabountii99 a răspuns:

Pai primul pas ar fi sa subliniezi predicatele si sa vezi felul lor (verbale sau nominale), apoi in timp ce desparti in propozitii identifici conjunctiile (si e cea mai des intalnita conjunctie coordonatoare si mai sunt inca cateva- dar conjunctiile trebuie sa le stii pe de rost. mai ai si conjunctii subordonatoare). apoi le numerotezi, dupa numarul de predicate, deci o propozitie are 1 singur predicat. apoi stabilesti relatiile dintre ele (subordonare, coordonare, regenta) daca nu esti pe a saptea regenta=o propozitie care este "regina" celorlalte. (asa ne-a invatat pe noi)cam asta e esentialul.dar ca sa fii in stare sa faci o despartire temeinica trebuie sa stii ce ti-am zis..sa deosebesti predicatele, sa stii conjunctiile, sa iti dai seama car e propozitia principala (regenta) iti poti da seama de acest lucru asa: iei fiecare porpozitie in parte si vezi care are inteles fara ajutorul celorcalte.big grin

FUNDA?

| Cristian_Geo_1996 a răspuns (pentru annabountii99):

Multumesc mult chiar mi-ai fost de ajutor!
Maine am examen la limba romana si chiar m-ai ajutat!

| Eidriana a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa inveti limba romana. Daca nu o stii, nu poti identifica partile de vorbire.
Trebuie sa gasesti predicatele (sau verbele predicative). O fraza este compusa dintr-o propozitie principala, care este propozitia cu inteles de sine statator, si propozitia/propozitiile secundara/secundare, care depinde/depind de alte proprozitii (fie cea principala, fie alta secundara).

| Mihaies a răspuns:

E o întrebare care cere o bună cunoaştere a două compartimente ale limbii: morfologia şi sintaxa.
Unele indicaţii privind analiza frazei şi a propoziţiei poţi să găseşti aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/analiza_sintactica_a_frazei/0-103
http://limba-romana.ucoz.ro/index/analiza_sintactica/0-97

| mafka a răspuns:

Pai fraza se imparte in propozitii dupa intrebari care corespund unor propuzitii subordonate(PS):
Propozitii subordonate predicative;
subiective;
atributive;
completive:
directe,indirecte, circ de timp, circ de mod, circ de loc, circ de cauza, circ de agent e.t.c
sper ca te-am ajutat ..panglika?:*