| BeInnocent a întrebat:

Am lipsit la scoala si nu am inteles cum sa despart frazele in propozitii.Stiu doar ca trebuie sa subliniez predicatele mai intai si sa incercuiesc elementele de legatura dar nu stiu cum vin puse astea cu p/1, p/2 ..cum fac?

Răspuns Câştigător
| Anca2999 a răspuns:

Teoretic e lectia care mi-a displacut cel mai mult. Desi am inteles, sa luam un exemplu de fraza :
"El a plecat mai devreme la magazin si s-a intalnit cu prietena sa in timp ce traversa strada. "
Fraza asta are 3 propozitii si se delimiteaza dupa predicate, o sa iti fac schita cum le aflii :
"El a plecat mai devreme la magazin / (pana aici este p1 (prop.1 ) si (si e cuvant de legatura, mai exact conjunctie ) s-a intalnit cu prietena sa /p2 (prop 2. ) in timp ce traversa strada./p3 (prop 3. ) " Le delimitezi dupa cate predicate sunt. Propozitiile principale si secundare le gasesti dupa sensul fiecareia de exemplu daca spunem : "A mers la teatru apoi s-au intalnit." - are 2 intelesuri dar de fel o poti inversa astfel prima propozitie devine secundara iar a doua este principala si va fi asa : " S-au intalnit apoi au mers la teatru. " iar "apoi" este cuvant de legatura happy. Funda ceva? laughing Sper ca ti-a fost de ajutor

| BeInnocent explică (pentru Anca2999):

Poate fi un singur cuvant intr-o propozitiebig grin?

| Anca2999 a răspuns (pentru BeInnocent):

Nu, cel putin S+P 2 cuvinte (subiect plus predicat )

3 răspunsuri:
| dyanakitty a răspuns:

Pai alea care nu au elemente de relatie sau de legatura cum le zici tu sunt propozitii princupale iar celelalte raspund la intrebarea reaspectiva de la propozitia principala. fiecare propozitie are cate un predicat verbaul sau nominal iti dau un exemplu dar pentru ca nu am cum sa subliniez iti voi explica "Se stie cine va castiga." se stie-PV va gastiga-PV cine-element de legatura.se stie -p1 cine va castiga -p2 p1-pp(propozitie principala ) p2-SB(propozitie subiectiva)..cam atat sper sa te ajte. funda?