| Kate1828 a întrebat:

La ce se dă admiterea la facultatea de drept?

Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

M am uitat la București și vad ca se da din
Doar copy-paste. Sincer nu am citit în detaliu ca nu imi sunt mie utile informațiile, m am uitat foarte puțin. Cred ca se da din toate trei:lb română, economie și gândire critica
Limba romana: 1. Total poziții: 50, din care:
a. Gramatică (morfosintaxa propoziției, sintaxa frazei, norme morfologice): 35
b. Ortografie, ortoepie, punctuație; aspecte lexico-semantice: 15
2. Detalieri:
 Morfosintaxa propoziției: clase lexico-gramaticale (definiții, tipuri, categorii
gramaticale); funcții sintactice.
 Sintaxa frazei: enunțul, fraza, propoziția; coordonarea și subordonarea; segmentarea
propozițiilor în frază, felul acestora.
 Structura morfologică a cuvintelor flexibile și implicații ortografice.
 Norme morfologice ale limbii române.
 Norme ortografice, ortoepice ale limbii române.
 Aspecte lexico-semantice: elemente de vocabular (sinonime, antonime, cuvinte
polisemantice, omonime, paronime, pleonasme; sensul cuvântului; mijloace de
îmbogățire a vocabularului).
3. Bibliografie:
- Programele școlare și manualele de Limba română pentru clasele a V-a, a VI-a, a VII￾a și a VIII-a, precum și cele de Limba și literatura română pentru clasele a IX-a, a X-a,
a XI-a și a XII-a, oricare dintre cele avizate și aprobate de Ministerul Educației,
disponibile (și) on-line: https://manuale.edu.ro
- Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (DOOM3), Editura
Univers Enciclopedic Gold, ediția a III-a revăzută și adăugită, 2021 – pentru ortografie,
ortoepie, punctuație și norme morfologice.
- DEX - Dicționarul explicativ al limbii române, București, Editura Univers
Enciclopedic, 2016 – pentru aspecte lexico-semantice.
4. Precizări:
! Elaborarea și corectarea subiectelor de gramatică se va face cu respectarea programei
de limba română în vigoare în perioada în care absolvenții de liceu din acest an au
parcurs materia și, deci, au asimilat teoria și practica analizei gramaticale.
! În raport cu Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (DOOM3),
vor fi avute în vedere modificările (recomandările noi) privind normele ortografie.
Economie:
1. Consumatorul și comportamentul sau rațional
a. Nevoile și resursele
b. Cererea de mărfuri
c. Consumatorul și comportamentul sau - utilitate și cost de
oportunitate
2. Producătorul și comportamentul sau rațional
a. Proprietatea și libera inițiativă
b. Oferta
c. Factorii de producție și combinarea acestora
d. Costurile, productivitatea, profitul și eficiența economică
3. Piața - mecanism de întâlnire a agenților economici
a. Relația cerere-ofertă-preț în economia de piață
b. Mecanismul concurențial
c. Forme ale pieței: piața monetară, piața capitalurilor și piața forței
de muncă
4. Creșterea și dezvoltarea economică
a. Veniturile, cheltuielile de consum și economiile
b. Conceptul de creștere și/sau dezvoltare economică
c. Fluctuațiile economice
5. Echilibre și dezechilibre economice
a. Cererea și oferta agregată
b. Inflația și șomajul - principalele dezechilibre economice
6. Statul și economia de piață
a. Ipostaze și rol ale statului în economie
b. Strategii, politici și instrumente economice
c.. Bugetul de stat
7. Globalizarea și integrarea economică
a. lntegrarea economică
b. Uniunea Europeana
c. Globalizarea economiei
Lista manualelor recomandate:
• Economie - clasa a XI-a - Autor: Georgeta Georgescu, Elena Viorica
Mocanu, ISBN: 978-606-31-0813-6, Editura Didactica si Pedagogica,
• Economie. Manual pentru clasa a XI-a - Autor: Maria Liana Lăcătuș,
George Paul Lăcătuș, ISBN 978-606-8609-80-5, Editura Corint
Educațional, 2014
• Economie - Manual pentru clasa a XI-a - Autor: Monica Dudian, Maria
Hrisanta Dobre, Delia Tatu, Floriana Pană, ISBN 978-97387842-7-7,
Editura Niculescu ABC, 2012
• Economie - Manual pentru clasa a XI-a - Autor: Elena Lupșa, Victor
Bratu, ISBN 973-622-281-0, Editura Corvin, 2006
• Economie - Manual pentru clasa a XI-a - Autor: Nicoleta Singureanu,
Ortana Moise, Norel Moise, Diana Sodolescu, ISBN 973-649-258-3,
Gândire critica 1. Introducere în logică și argumentare
1.1 Definirea logicii
1.2 Importanta logicii
1.3 Argumentarea și structura sa
1.4 Principiile logicii tradiționale
2. Analiza logică a argumentelor
2.1 Termenii
2.1.1 Caracterizare generală
2.1.2 Clasificarea termenilor
2.1.3 Raporturi logice între termeni
2.2 Definirea și clasificarea
2.2.1 Definiția și structura acesteia
2.2.2 Corectitudine în definire
2.2.3 Tipuri de definiție
2.2.4 Clasificarea: definire și caracterizare generală
2.2.5 Corectitudine în clasificare
2.2.6 Forme de clasificare
2.3 Propoziții categorice
2.3.1 Caracterizare generală
2.3.2 Structura propozițiilor categorice
2.3.3 Tipuri de propoziții categorice
2.3.4 Raporturi logice între propozițiile categorice

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Gasesti informatii si posibile subiecte pe siteul facultatii si in grupurile de Facebook.

| blackann a răspuns:

Intri pe site si te interesezi, nu intrebi pe TPU.

https://drept.unibuc.ro/Admitere-2023-s1265-ro.htm

| Kate1828 explică (pentru blackann):

Și care e problema ca am întrebat pe TPU?
Nu știam că e interzis.
Am căutat, dar n-am găsit ceva clar, nu am pus întrebarea degeaba.

| blackann a răspuns (pentru Kate1828):

N ai gasit ceva clar pe site-ul facultatii?
Pe link-ul pe care ti l-am dat scrie foarte clar, negru pe alb.
Ti-a fost lene sa dai un search pe google.

| Kate1828 explică (pentru blackann):

Am dat search.Nu ai înțeles ce am vrut sa zic prin "clar".Mai bine nu mai comenta dacă simți nevoia sa te cerțilaughing

| Slv07 a răspuns:

Crede-ma ce iti spun, dupa primii doi ani de facultate nu vei stiti cum sa scapi mai repede de ea, daca ai impresia ca mai ai timp de cluburi cand esti la drept, nu esti in toate mintile, trebuie sa inveti zilnic non stop - e extrem de greu, mai ales la Bucuresti

| Kate1828 explică (pentru Slv07):

Este doar o variantă această facultate, momentan nu sunt hotărâtă dacă o voi urma sau nu.Da știu ca e super mult de învățat, dar așa e la orice facultate.

| Georgexyz99 a răspuns (pentru Slv07):

La medicină e mai nasol, decât dacă ai un psihic de piatră poți rezista și toți cei 6 ani de studii, și politehnica e mai grea decât dreptul.
Și apropo, la mulți ani, că am aflat că e ziua ta dintr-un comentariu de pe un cont de al tău mai vechi.

| Slv07 a răspuns:

Si dupa ce termini urmeaza chinul cu alte examene de barou si alte cele, care nici alea nu sunt usoare, dar daca iti place si vrei sa incerci, atat iti zic sa nu dai la aia din Pitesti ca e pacat de timpul si banii tai pierduti aiurea ( e de nivel de liceu ) cam toata universitatea din pitesti e pe orice domeniu