| solo123 a întrebat:

Cum se face admiterea la un liceu cu bilingv?
Din cate stiu se dau probe, dar se mai intra in repartizarea computerizata sau nu? Este la fel ca la liceele vocationale?

Răspuns Câştigător
| Kikoo a răspuns:

Se intra la repartizarea digitala, dar ca sa fii eligibil pentru o clasa bilingva trebuie sa fi dat examenul bilingv care s-a dat prin toate judetele in luna mai. Daca nu l-ai dat, nu cred ca ai cum sa intri, pentru ca nu ai atestat ca ai cunostintele necesare de limba straina ca sa poti face parte din acea clasa. Dar cred ca te poti transfera din semestrul al doilea sau anul scolar urmator.