| Mary_7870 a întrebat:

Cum se face media la o materie daca dai teza la acea materie?

4 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Aduni toate notele si la imparti la cate sunt rezultatul il inmultesti cu 3 apoi aduni teza si imparti la 4. Sa-ti dau un exemplu. Notele sunt 10 9 8 iar teza 7. 10 plus 9 plus 8 egal 27 impartit la 3 egal 9. 9 inmultit cu 3 egal 27 plus 7 egal 34 impartit la 4 egal 8.20. Sper ca te-am ajutat.

| aliely a răspuns:

Media de la oral inmultita cu trei adunata cu teza si impartita la patru

| ANDRADA_4403 a răspuns:

Aduni toate notele le impati la cate sunt
inmultesti cu 3
aduni cu teza
si impati la 4
=media happyhappy

| Alexandra_9771 a răspuns:

Pai sa zicem ca ai trei note.le aduni si iti iese un rezultat. dupa aia rezultatul il imparti la numarul de note si iti iese un numar.numarul ala il inmultesti cu 3, il aduni cu teza iar dupa aia imparti la 4.de ex daca ai in oral 10, 10, 9 iar in teza ai 8 se calculeaza asa: 10 plus 10 plus 9 egal 29 impartit la 3(nr de note) egal 9.66 ori 3 egal 29 plus 8( teza) egal 37 impartit la 4=9.25.media ta ar fi 9.25 cu notele astea. sper ca m.ai inteles. funda?smugsmug