| AndreiAndreiP a întrebat:

Ce elemente din sistemul periodic nu formeaza ioni? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| yo547 a răspuns:

Buna.Elementele din grupa a 8-a[a gazelor rare]nu formeaza ioni deoarece ele nici nu accepta nici nu cedeaza unul sau mai multi electroni.Sa stii ca raspunsul asta este bun am 10 la chimie si profesoara e a dracului rau de tot. Fundita?

| RAY a răspuns (pentru yo547):

Acel elemente rare se formeaza cand explodeaza o supernova de aia numai formeaza ioni

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg ce faceti la ora de chimie, in primul rand trebuie sa te intrebi ce anume sunt ioni si cum se formeaza?

| yo547 a răspuns:

Aa si inca ceva elementele din grupa a 8-a nu formeaza deoarece ele au deja 8 electroni si de asta[Au deja stuctura stabila de octet]. Funda?

| yo547 a răspuns:

Intelegi?

| xDxDxDxDxD a răspuns:

Sigur cele din grupa a IV-a
deoarece maxim e de 3 e, si daca au 4 e pe ultimul strat nici nu cedeaza nici nu primesc, nu au cum sa isi completeze structura de octet