| JoinTu a întrebat:

Cum se inmulteste un numar cu o fractie? Este totuna cu introducerea intregilor in fractie? De exemplu: 4 * 6/3 dau funda!

Răspuns Câştigător
| VladA13D a răspuns:

Se inmulteste numarul cu numaratorul de la fractie, si se pastreaza numitorul.big grin

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă a doua este o fracție, o faci și pe prima o fracție. ÎI pui numitorul 1, vezi dacă se simplifică ceva iar apoi înmulțești.

| Northern a răspuns:

Nu,nu este acelasi lucru!
Doua fractii se inmultesc astfel, numaratorii intre ei si numitorii intre ei.Inainte sa inmulteti, te uiti intodeauna sa vezi daca poti sa simplifici.
A introduce intregul in fractie e altceva.De exemplu, ai 2 intregi si 1/4.Intre 2 si 1/4 e semnul +, nu *.
Raspunsul castigator e o aberatie.
4 are numitorul 1, nu se pastreaza nimic, 1 se inmulteste cu numitorul celeilalte fractii, adica 3.
De exemplu, ai 2/3 ori 1/2, care este egal cu 1/3.(am simplificat 2 cu 2).
Spor si ai grija sa nu intelegi gresit!