| IliadisJunior a întrebat:

Salut, spuneti-mi si mie va rog, cea mai rapida cale de a aduce la acelasi numitor mai multe fractii care se aduna, funda big grin.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Numitorul comun = c.m.m.m.c. = produs de factori primi, comuni şi necomuni, fiecare factor scris o singură dată la puterea cea mai mare!

Întâi descompui fiecare numitor în produs de factori primi, apoi calculezi cmmmc pentru acei numitori şi obţi numitorul comun.

Apoi amplifici fiecare fracţie cu factorii care-i lipsesc numitorului iniţial, până ajunge la factorii din produsul obţinut la cmmmc.

| kitten95 a răspuns:

Folosesti metoda multiplului comun: decsompui fiecare numitor in factori primi si ii scrii unul sub altul( de ex: 4=2 la puterea a doua, dedesubt: 10=2*5 etc), tragi linie sub ele si se face produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura dat la puterea cea mai mare. apoi imparti rezultatul inmultirii la fiecare numitor si vezi cu cat trebuie sa amplifici fiecare fractie. apoi, dupa egal, scrii o singura linie sub care scrii odata numitorul comun si sus toti numaratorii(pe care ii aduni, scazi sau ce trebuie sa faci cu ei). funda?big grin

| roxy1direction4ever a răspuns:

Afli numitorul comun prin descopmunerea numitorilor. Afli cel mai mare multiplu comun.Regula spune : se face produsul factorilor comuni si necomuni luati o singura dat la puterea cea mai mare. Apoi imparti numitorul comun la fiecare numitor al fractiei si il amplifici cu rezultatul impartirii. asa faci cu toate fractiile.
funda?

| HarMonyy a răspuns:

Numitorul cel mai mare dintre aceia este numitor comun!

| kitten95 a răspuns (pentru HarMonyy):

Nu e adevarat

| HarMonyy a răspuns (pentru kitten95):

Ai invatat tu prostlaughing las-o pe ea/el sa raspunda, cu tine nu am nimiclaughing

| kitten95 a răspuns (pentru HarMonyy):

Tu ai invatat prost! daca ai 1/2 si 1/3 numitorul comun e 3?!?! nu cumva e 6?

| HarMonyy a răspuns (pentru kitten95):

Verifici! si daca nu merge ii inmultesti! Inteligentoolaughing