| SweetAngel a întrebat:

Cum se modeleaza formarea legaturilor intre atomii unor elemente:de exp.sulf,oxigen si al, cum se ia perechile pentru a se forma legaturi? ASA:s CU s, o CU o, al CU al, s CU o, s CU al, o cu al si o CU al si CU s.Este bine asa? si mai departe cum se face, daca avem legatura metalica(al CU al)nu se mai scrie nimic dupa ea, nu? nu se scrie decat legatura metalica. spre deosebile de celelalte la care trebuie demonstrat :al cu o:AL2O3 etc) ajutati-ma! multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| catalineusx a răspuns:

Pai depinde ce legaturi vrei sa faci deoarece sunt mai multe:ionica covalenta polara si nepolara si covalenta coordinativa.cu ce ai u poti face legatura ionica si covalenta polara uite id-ul meu catamaryo si vbwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai da esti varza sa mor yooo... mai zapacit si pe mine...