| Andrei5000 a întrebat:

Cum se motiveaza o absenta la facultate!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In principiu printr-o cerere adresata decanului ( la unele facultati, sefului de catedra) careia i se anexeaza o dovada justificativa. Laboratoarele, lucrarile practice nu se motiveaza--- se recupereaza cu alta grupa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să întrebi la secretariat. Cât timp am fost studentă, eu nu am văzut pe nimeni să ducă unui profesor, scutire medicală. Profesorii ne mai 'avertizau' că nu ne vor primi în examene, dacă depășim un număr de absențe, însă rămâneau doar mustrări verbale. Eu am absolvit o facultate de stat (locuri la buget), nu una particulară, deci pretențiile puteau fi mai dure. Și totuși, conta mai mult cât învățai, conta mai mult ce scriai pe foaia de examen.
Totuși, dacă știi că există și profesori care-ți pot crea probleme, pentru care prezența e 'sfântă', atunci, pentru liniștea ta, întreabă la secretariat, cum poți rezolva situația. happy