| MariaaDrb a întrebat:

Cum se numesc piloti sinucigasi japonezi?

Răspuns Câştigător
| caractere a răspuns:

Kamikaze

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Kamikaze

| aladinbeci a răspuns:

Se numeau Kamikaze.

greece12
| greece12 a răspuns:

Kamikaze.

| Sn1p3r a răspuns:

Kamikaze (神風? în traducere brută: "vânt divin") erau atacuri sinucigașe efectuate de piloții militari ai Imperiului Japonez împotriva navelor de luptă ale Aliaților în fazele finale ale campaniei din Pacific din cel de-al Doilea Război Mondial, cu misiunea de a distruge cât mai multe nave de război inamice. Popular, termenul este atribuit atât avionului, pilotului cât și acțiunii.
pentru mai multe detalii : http://ro.wikipedia.org/wiki/Kamikaze

| Ady9021 a răspuns:

Kamikaze.

| SweetElena93 a răspuns:

Chuck norris laughinglaughing

| Mangolinoo a răspuns:

Kamikaze