| pensionar a întrebat:

Cum se numeste voalul de pe fata femeilor musulmane?

Răspuns Câştigător
| NickoS a răspuns:

KHIMAR se numeste cel care acopera aproape intregul chip si SHAWL-ul este voalul care are diferite forme(patrate dar mai ales dreptunghiulare)de diferite marimi aceste fiind de cele mai multe ori brodate. Uite aici mai multe despre imbracamintea femeilor arabe: http://www.scritube.com/......11822.php. Sunt si imagini sa vezi cum arata voalurile respective.

5 răspunsuri:
| Bianca18 a răspuns:

Se numeste hijab.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Burka

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HIJAB sau NIQAB...depinde la care dintre cele doua te referi.Pt a te lamuri, am sa-ti esxplic fiecare ce inseamna.
HIJAB=voalul care acopera parul, gatul si pieptul femeilor.
NIQAB=o adaugare pentru hijab, fiind voalul care acopera nasul si gura, lasand la vedere doar ochii...
Sper ca ti-am putut fi de ajutorhappy
Eu cateodata port toate astea, deoarece sunt casatorita cu un barbat arabhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hijab

| pensionar explică:

Femeile musulmane au o imbracaminte aparte, stim toti, sau cel putin ar trebui sa stim; cum se numeste " naframa " cu care isi acopera fata?