| pavelsava a întrebat:

Credeti ca majoritatea femeilor musulmane poarta de bunavoie vesmintele sau sunt obligate de barbati?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Majoritatea fac asta de bunavoie, altele din obligatie.Atunci cind esti crescut de mic cu asta, ti se repeta zilnic axceiasi placa deja esti indroctinat si o sa o faci pentru ca asa crezi ca e bine. Uite in Franta sau America cine ar obliga o femeie sa se acopere? In America daca esti femeie si sa zic nu vrei sa te acoperi si arabu te obliga doar suni la politie sin citeva minute deja este la racoare, nici nu stie de ce sau cind arabu.Am vazut femei in America ninja si singure si pe strada sin magazine, doacr ochii I se mai vedeau.Im Franta chiar s-a pus problema, daca nu cumva s-a dat lege gata cu ninja nu mai are ce cauta pe strazi.Si deja sin America sa inceput usor usor sa li se spuna deocamdata. Unele sa arat ca fac asta de buna voie.In America o araboaica mergea la munca acoperita si I sa zis gata ca politica firmei spune ca toti muncitorii sa poarte o anumita u0niforma,echipament.Aia nu ca ea nu renunta, si-a fost data afara.Sa dus sai dea in judecata si au trimis-o aia acasa.Deci asa sint ele indoctrinate majoritatea. Iara alea care nu vor pai nu se acopera nici la ele in tara.Am cunoscut araboaica care nu se acoperea si era si maritata, nu face asta.Bine in in tara ei, ca acolo daca faci asat barbatu face ce doreste cu tine.Dar si la ei sint femei care apar dezbracate, se filmeaza goale etc. Unele fac filme porno chiar.Ca fiecare sa aleaga trebuie sa dispara indoctrinarea de mic copil, sa fie schimbate regulile, oamenii sa fie lasati sa aleaga ce vor, nu sa li se impuna chestii care nu le aduce absolut nimic folositor.

14 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nuuu, stai linistit, cu siguranta ca nu le obliga nimeni.

| Mădă0611 a răspuns:

Si si. Occidentalii obisnuiesc sa le planga de mila, desi unele chiar sunt de plans, majoritatea, si una dintre ele a zis ca e dreptul ei sa isi acopere corpul. La cum imi par mie musulmanii, si eu mi l-as acoperi de bunavoie.

| sublime89 a răspuns:

Si una si alta. Sunt si spalate pe creier unele, iar altele nu l-ar purta dar sunt obligate de sistem (mai ales de barbati).

| Kalla a răspuns:

Asa e religia fiecaruia si nu trebuie sa criticam cultura altora dar daca exagereaza ca in tarile precum Pakistan, Afghanistan sau Iraq atunci chiar ca ar trebui sa le dam una in cap!

| Zenit313 a răspuns:

Ambele variante sunt corecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O romanca, maritata cu un musulman.studenta.la medicina spunea ca vesmintele sant obligatorii in cultul acela de care tine sotul ei, ea nu e obligata de sot, dar a acceptat din dragoste pentru el si aceasta regula ce impune un anume comportament.ea trecand la religia lui in societate nu ar parea ridicola ea cu minijup intre femei imbracate pana jos? deci sant chestii liber consimtite ea stiind ce urmeaza dupa ce se casatoreste si nu o deranjeaza deloc.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu barbatul o obliga, ci societatea. e ca si cum as intra eu in biserica cu o sapca in cap. sunt convins ca toata lumea sar uita la mine ca disperatii, sunt reguli nesscrise care trebuiesc respectate altfel atragi comentarii

| BlackSulphur a răspuns:

Asa sunt invatate. Odata ce au fost indoctrinate, devine o obisnuinta, aproape un instinct...

| Scarbo a răspuns:

Obligate de religie.

| Buresbista123 a răspuns:

Coranul e lege in unele tari,asa de dusa cu pluta e lumea pe pamantul asta,daca nu fac ce scrie in cartea aia mizerabila sunt prin lege pedepsite foarte aspru, biciuire, taiere de membre, omorate cu pietre, spanzurate etc

| JosePpPp a răspuns:

Au sani mici. Le e rusine. Deh, nu toti avem romance

| queenofsaigon a răspuns:

Majoritatea sunt spălate pe creier de mici. Cele care se convertesc o fac gândindu-se că astfel compensează pentru timpul pierdut. Asta, sau ca să se integreze.

| pavelsava explică:

Eu respect femeile musulmane mai mult decat pe oricare altele, pentru ca sunt dispuse sa poarte chadorul negru sau in unele cazuri burqa in zone in care temperatura ajunge la 35-40 de grade Celsius si pentru ca ele indura privatiuni la care femeile occidentale nici nu s ar gandi. eu consider ca tot ce e exagerat e rau, astfel ca stropirea femeilor cu acid, lapidarea, biciuirea din motive absurde mi se pare un lucru cumplit si, in acelasi timp, o nesocotire a poruncilor lui Allah. Coranul spune la un moment dat sa te porti frumos cu femeia ta iar legea Sharia iti explica clar cum sa le atentionezi cand gresesc: prima data cu vorba, apoi cu un bat subtire(cu care arabii isi curatau dintii) peste degete, iar daca greseste si a treia oara, trebuie sa renunti la ea. toti cei care maltrateaza femei sunt impotriva Islamului, parerea mea.

| morningstar a răspuns (pentru pavelsava):

Ciudat ca li se aplica doar femeilor,, tratamente,, cu bete subtiri, dar barbatul este considerat stapanul ei si isi permit sa dea lectii atata timp cat traiesc si cu cate 2-3 femei in acelasi timp.