| solongsoho a întrebat:

Cum se poate afla un unghi al triunghiului dreptunghic, cunoscând doar laturile?

Răspuns Câştigător
| Webber a răspuns:

Cea mai folosita metoda este cea a stabilirii unei corespondente intre valorile functiilor trigonometrice si masura unghiurilor.

Succes!winking

21 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Cu functii trigonometrice.
sin de unghi = cateta opusa / ipotenuza.
cos de unghi = cateta alaturata/ ipotenuza.

de exemplu daca ai AB = 5, BC = 15 (BC este ipotenuza) si AC = 6
sin B = AC / BC
sin B = 6 / 15...
Si te uiti in tabelul cu valori care este cea mai apropiata valoare si iti dai seama de unghi big grin

| rosto a răspuns:

Caleculezi sinus de unghiul ala si vezi ce unghi are sinusul atata. Unii zic sa faci tangenta, da nu stiu de ce o prefera. Ma rog, tot dracul ala. happy

| rosto a răspuns:

Pai draga mea, se poate calcula sinus de orice unghi, nu numai daca are 30, 60 sau 90 de grade cum spui tu. Exista si alte tabele in afara de cele pentru aceste unghiuri. Daca nu ai un astfel de tabel, calculezi sinusul sau ce vrei tu de unghiul respectiv si o lasi asa. Eu alta metoda nu mai stiu.

| Eyleen a răspuns:

Pai sunt mai multe metode de rezolvare.Depinde de clasa esti si ce-ai studiat pana acum la matematica

| CybeRAthlete a răspuns:

Pai daca e dreptunghic, din 180 scazi 90 (al unghiului greptunghic) imparti la 2 si ala e.
nu? laughing
a cam trecut vremea mea cu matematica laughing
bafta

| AnonimusC3000 a răspuns (pentru CybeRAthlete):

Asta in cazul in care ai triunghi dreptunghic isoscel( adica pe intelesul tau, unghiurile diferite de 90 grade au amandoua 45! ) in rest folosesti functii trigonometrice

| Anonima_9977 a răspuns:

Aplici teorema lui Pitagora :

http://www.webmatematica.com/......i-pitagora

| Twatwaffle a răspuns:

Functii trigonometricebig grin.serios

| yojapo a răspuns:

Deci cred ca glumesti laughing... in fine daca sti numai laturile folosesti tangenta sau cotangenta sau daca nu sti asa... aflii ipotenuza cu Pythagora si dupa aia cu sinus sau cosinus

| Zebi a răspuns:

A inceput scoala si toti copiii puturosi isi fac temele pe TPU! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinus, cosinus, tangenta

| AshuraElric a răspuns:

Pai (stai ca a venit asta buna la mate...care e la stiinte sociale)rolling on the floorcred ca stiu cum se face, deci cand sti doua laturi intr-un triunghi dreptunghic poti s-o afli si pe-a trei-ahappy(puteai sa spui si tu ce laturi sti)daaa...deci ai grija sa nu aiba catetele aceleasi valori pentru ca automat cele doua ungiuri ramase vor avea 45, problema se poate face si cu sinus, cosinus, tagenta etc.la care presupun ca sti valorile (poti presupune ca unghiul respectiv are 30, 45 sau 60 de grade si apoi calculezi (asta e mai grea)totusi cred ca se rezuma totul la laturi deci fi cu ochii pe ele, poate ai nevoie de o inaltime trasata din unghiul de 90 de grade, macar am incercat sa ajut desi nu e matematica punctul meu fortehappy

| AshuraElric a răspuns:

Bai...acum din cauza lui Zebi nu-mi pot face tema la logicarolling on the floor, Zebi draga/dragule puturoasa de mine vroia sa puna niste intrebari pe TPU bine ca mi-ai ruinat toate sperantele in legatura cu raspunsurile la care ma asteptamrolling on the floorrolling on the floor

| stalin a răspuns:

Daca cunosti celelalte doua unghiuri e simplu. unu stim sigur ca are 90 de grade, daca mai o valoare a unui alt unghi, aduni valorile, si le scazi din 180 parca... sper sa nu ma insel...

| Victor_Panescu_1962 a răspuns:

Pai daca e dreptunghic atunci sa stii ca unghiul e de 90 de grade pentru ca in total unghiurile adunate ale unui cerc sunt egale cu 270 de grade si findca cercul e dreptunghicimparti 270 la 3
(nici o deschizatura mai mare sau mai mica decat latura a-b, latura b-c
si latura c-a)

Succes!big grin

| Victor_Panescu_1962 a răspuns:

Pai daca e dreptunghic atunci sa stii ca unghiul e de 90 de grade pentru ca in total unghiurile adunate ale unui cerc sunt egale cu 270 de grade si findca cercul e dreptunghic(nici o deschizatura mai mare sau mai mica decat latura a-b, latura b-c
si latura c-a) faci 270:3=90

Succes!big grin

| solongsoho explică:

Eu nu vreau să mă folosesc de tabelul trigonometric. Vreau pe caz general, nu doar când unghiul are valori pentru care se poate calcula sinus sau altceva.

| solongsoho explică:

Nu mai sunt la şcoală. Am nevoie de ea pe caz general tocmai pentru că nu e o temă de casă...

| Mya_8306 a răspuns:

N-ai facut matematica?

| Viorica_Ana_Farkas_ a răspuns:

Cum se calculeaza unghiurile intr-un triunghi dreptunghic?