| Feri2002 a întrebat:

Cum se procedeaza in a doua sesiune de înscriere la facultate?

Am media 8, 18 la BAC și am aplicat la UnitBV la Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor. Cum media de admitere e 60% nota la mate, iar la mate am luat 7, 65 pentru ca nu am copiat bine un semn de pe foaie, media mea de admitere e 7, 86.
În timp ce anul trecut s-a întrat și cu 7 și cu 6, chiar și cu 5 și ceva la unele specializări, anul asta toate mediile sunt peste 8, 40. Sunt în lista de așteptare pe locul 119.
Nu am aplicat la alte facultati pentru ca am considerat ca în Brașov sunt medii mai mici de obicei.

Nu am găsit nimic despre a doua sesiune: câte locuri sunt disponibile de obicei, pot să mă înscriu la alta facultate decât cea aleasă inițial, cum are loc procesul de admitere?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E o prostie să nu aplici și la alte facultăți în general. Măcar pentru siguranță trebuia să o faci. Să îți fie învățătură de minte. Tu trebuie să vezi perioada de înscriere pe site-ul universităților sau te duci la universitatea respectivă și întrebi.

| Feri2002 explică (pentru T0T):

Perioada de înscriere s-a încheiat peste tot unde m-am mai uitat. Am crezut că Brașovul îmi oferă acea siguranță.
CUM E POSIBIL CA ANUL TRECUT SĂ SE INTRE CU 5, 44 ultima medie?!

| T0T a răspuns (pentru Feri2002):

Multe lucruri sunt posibile, mai ales în plină pandemie când oamenii în general nu mai sunt încurajați să plece prin străinătate la alte universități sau chiar în alte orașe. În plus generațiile se schimbă. dificultatea examenelor se schimbă. Nimic nu e fix. Măsurile de siguranță mereu trebuie luate. Baftă pe mai departe. Eu știu că sesiunea a doua e prin toamnă. Nu sunt sigur. Însă îți poți lua rămas bun de la facultăți bune anul ăsta dacă nu ai noroc și nu intri măcar la cu taxă.

| Frank51 a răspuns:

Ai răbdare că intrii, depinde și cum ai pus opțiunile, eu am pus vreo 6 opțiuni în ordinea în care îmi plăceau.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Lista de asteptare este cam lunga dar depinde si de cate locuri sunt disponibile si de cate persoane se retrag acum inainte de confirmari. In toamna o sa se puna la dispozitie locurile neocupate in aceasta sesiune. Dupa parerea mea, nu cred ca sunt sanse din moment ce acum sunt ocupate toate locurile si exista si lista de asteptare dar nu se stie. Cel mai bine este sa mai depui dosar si la alte facultati, acum, daca nu s-au terminat perioadele de inscriere sau in toamna, pe locurile care au ramas neocupate. Bafta!

| Feri2002 explică (pentru Aasdfghj):

M-am uitat și la UBB la info, s-a intrat cu note mai mici ca la Brașov, dar tot sunt mulți în lista de așteptare sad
Mersi de răspuns totuși

| Aasdfghj a răspuns (pentru Feri2002):

Mai uita-te si in alte orase, poate gasesti ceva